چین از ایجاد مناطق عاری از تسلیحات هسته ای حمایت کرد

چین,هسته ای

پکن - ایرنا - نماینده چین در سازمان ملل به دنبال امضای روز سه شنبه پروتکل این کشور با کشورهای آسیای مرکزی از ایجاد مناطق عاری از سلاح های هسته ای حمایت کرد.

بر اساس این معاهده کشورهای امضا کننده تضمین می یابند علیه آن ها از سلاح هسته ای استفاده نخواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، لیو جیه یی نماینده دایم چین در سازمان ملل، گفت که پکن با کشورهای آسیای مرکزی به منظور تضمین صلح و ثبات و ایجاد مناطق عاری از سلاح هسته ای از نزدیک همکاری خواهد کرد.

به گفته نماینده چین در سازمان ملل، پنج کشور عضو این پروتکل همگی همسایه و از دوستان چین هستند و امضای این پروتکل باعث تعمیق همکاری های امنیتی با کشورهای آسیای مرکزی می شود.

وی گفت که چین از ایجاد مناطق عاری از تسلیحات هسته ای در خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی و دیگر مناطق جهان حمایت می کند.

قزاقستان، قرقیزستان ، ازبکستان ، تاجیکستان و ترکمنستان کشورهای عضو این پروتکل هستند که بر اساس آن حق دستیابی به تسلیحات هسته ای ندارند.

چین، فرانسه، روسیه و آمریکا روز سه شنبه این پروتکل را در حاشیه نشست کمیته آماده سازی ان پی تی با کشورهای آسیای مرکزی در محل دایمی سازمان ملل امضا کردند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز پروتکل منطقه عاری از سلاح های هسته ای آسیای مرکزی را مکمل پیمان منع گسترش هسته ای (ان پی تی) دانست.

بر اساس پروتکل منطقه عاری از سلاح های هسته ای آسیای مرکزی، این پنج کشور علاوه بر این که اجازه استقرار سلاح هسته ای را در سرزمین خود نخواهند داد ملزم شده اند پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی اتمی را تصویب کنند.

آساق ** 2100 **1611
کد N268964