ژاپن از ترس چین روابطش را با ناتو تقویت کرد

آسیا اقیانوسیه

همزمان با افزایش تنش ها میان پکن و توکیو، نخست وزیر ژاپن برای مقابله با افزایش توان نظامی چین با ناتو توافقنامه همکاری امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در دیدار با آندرس فوگ راسموسن دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل ضمن ابراز نگرانی درباره افزایش توان نظامی چین و مناقشات ارضی با پکن در دریای چین شرقی توافقنامه همکاری با ناتو امضا کرد.

رویترز در ادامه می نویسد امضای این توافقنامه میان آبه و راسموسن باعث گسترش همکاریهای سیاسی و عملی میان توکیو و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از جمله در زمینه مقابله با دزدی دریایی، کمک رسانی در زمان بلایای طبیعی و کمک های بشردوستانه می شود.

آبه در کنفرانس خبری مشترک با راسموسن با اشاره به اینکه این توافقنامه باعث تقویت سند سیاسی مشترک امضا شده در آوریل 2013 در توکیو می شود، گفت: هرگونه تغییر وضعیت از طریق تهدید و یا زور را نمی توانیم تحمل کنیم و این وضعیت نیز برای اروپا یا اوکراین شدنی نیست.

نخست وزیر ژاپن همچنین از احزاب سیاسی اوکراین و روسیه خواست تا انتخابات ریاست جمهوری 25 مه را به رسمیت شناخته و تاکید کرد: در این بازه زمانی برای آنکه مشکلات کنونی را حل کنیم، مجبوریم با روسیه وارد مذاکره شویم.

ناتو اعلام کرده است که وارد تنش نظامی با اوکراین نمی شود اما امنیت خود را در شرق اروپا که شماری از این کشورها نگران توان روسیه هستند، تقویت می کند.

راسموسن در این نشست خبری همکاریها میان دو کشور را بر اساس ارزش های مشترک و تعهد به صلح و امنیت بین المللی و اصول حقوق بین الملل و سازمان ملل متحد خواند و گفت: علاوه بر قدم های برداشته شده در اوکراین از جمله استقرار هواپیماها، کشتی ها و نظامیان در شرق اروپا، اگر لازم باشد برای تامین امنیت جان همپیمانان خود اقدامات بیشتری را انجام می دهیم.