ربوده شدن 8 دختر دیگر در نیجریه

مردان مسلح بوکوحرام هشت دختر دیگر را از یک روستا در نزدیکی محل اختفای خود در شمال شرق نیجریه بودند و این اتفاق در حالی رخ داده که آمریکا قصد دارد تا به دولت نیجریه برای آزادی بیش از 200 دختری که پیشتر ربوده شده‌اند، کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان مصاحبه با شبکه خبری ام‌بی‌سی گفت: ما به دنبال انجام اقداماتی برای کمک به دولت ابوجا برای آزادی 200 دختر دانش‌آموزی هستیم که ماه گذشته میلادی توسط شبه‌نظامیان بوکوحرام ربوده شدند.

وی در جریان یک مصاحبه دیگری با ای‌بی‌سی، ربوده شدن این دختران را تاسف برانگیز و وحشیانه خواند.

ابوبا کار شکائو، رهبر این گروه شبه‌نظامی در پیامی ویدیویی که روز دوشنبه منتشر شد، تهدید کرده که این دختران را در بازار می‌فروشد. این اقدام باعث بروز شوک و هراس در نیجریه شده است؛ کشوری که مدت‌هاست با درگیری‌های خشونت‌بار در شمال شرق در چالش است.

شبه‌نظامیان بوکوحرام همچنین باعث نگرانی دولت ابوجا شده‌اند چرا که قرار است هفتم تا نهم ماه جاری میلادی نشست جهانی اقتصاد در پایتخت نیجریه برگزار شود.

پلیس و سکنه این روستا اعلام کرده‌اند که این هشت دختر بین 12 تا 15 سال سن ربوده شدند. یکی از شاهدان گفت مردان مسلح حین ربودن این دختران، آتش گشودند.

در همین حال، گودلاک جاناتان، رئیس‌جمهوری نیجریه از طرح آمریکا برای کمک به یافتن و آزادی این دختران استقبال کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: یک تیم متخصص شامل پرسنل نظامی برای این منظور اعزام خواهند شد.

سازمان ملل نیز به بوکوحرام هشدار داده اگر این اقدام برای فروش دختران در بازار تحقق یابد، آن‌ها را به عنوان جنایتکار جنگی حتی اگر دهه‌ها به طول بینجامد، تحت پیگرد قرار می‌دهد. گفته شده است که این دختران فروخته خواهند شد و به ازدواج اجباری اعضای بوکوحرام در می‌آیند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس نیز برای کمک کردن به نیجریه و یافتن این دختران اعلام آمادگی کرده است.

انتهای پیام

کد N268773