آمریکا:برگزاری همه‌پرسی در شرق اوکراین غیرقانونی است/ رایزنی کری و اشتون در مورد اوکراین

دولت آمریکا همه‌پرسی شورشیان حامی روسیه برای کسب خودمختاری در استقلال در بخش‌هایی از شرق اوکراین را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، جان‌ کری، وزیر امور خارجه آمریکا این همه‌پرسی را که روز یکشنبه برگزار خواهد شد، غیرقانونی خوانده و گفت که غرب آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

مسکو ماه گذشته میلادی از همه‌ پرسی استقلال شبه جزیره کریمه حمایت کرده و در نهایت آن را به خود ملحق کرد. رهبران جنبش ضد دولتی در شرق اوکراین قصد دارند یک همه پرسی برای ایجاد دولت خودمختار در نواحی دونتسک و لوهانسک برگزار کنند و این در حالی است که هیچ آماده‌سازی در این راستا صورت نگرفته است.

کری پس از ملاقات با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد ما آشکارا این اقدام غیرقانونی برای تقسیم بیشتر اوکراین را رد می‌کنیم.

هر چند روسیه در حال حاضر کنترل شبه جزیره کریمه را در اختیار دارد اما کشورهای محدودی آن را به رسمیت شناخته‌اند. آمریکا و اتحادیه اروپا نیز پس از این اقدام روسیه کرملین مورد تحریم قرار دادند.

مقامات آمریکایی اعلام کردند که همه اوکراینی‌ها باید در خصوص دولت آینده خود در انتخابات ملی این کشور که 25 مه برگزار می‌شود، رای دهند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هفته گذشته اعلام کردند که اگر روسیه برگزاری این انتخابات را با اختلال روبرو کند با تحریم‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

کری و اشتون نیز از روسیه به دلیل عدم پایبندی توافق ژنو برای کاهش تنش‌ها در اوکراین انتقاد کرده و این کشور را باز هم به اعمال تحریم تهدید کردند.

به گفته کری این تحریم‌ها دیگر فراتر از مقامات روسی خواهد بود و همه بخش‌های اقتصادی روسیه از جمله بخش دفاعی، مالی و انرژی را در برخواهند گرفت.

انتهای پیام

کد N268596