پشت پرده لغو سخنرانی سیدحسن خمینی چه بود؟/ حیات دوباره خودسرها

سید حسن خمینی

افراطی‌ها تاب یک سخنرانی در مورد حضرت امام خمینی(ره) را هم نیاوردند و آن‌گونه که در خبرها آمده است با ارسال پیامک و تجمعاتی مقابل این دانشگاه مخالفت خود را با سخنرانی نوه امام نشان دادند.

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت؛

اسمشان خودسر است اما هدایت‌شان می‌کنند. برای خودشان تشکیلات و برنامه‌ریزی دارند. یک روز سخنرانی رییس مجمع تشخیص، روز دیگر رییس مجلس و فردای آن نوه امام(ره) . در همه جا هم شعبه دارند. با پیامکی محل قرار را با هم چک می‌کنند، می‌روند، شعار می‌دهند و مراسم را بر هم می‌زنند تا خیال‌شان راحت شود. کسی هم کاری به کارشان ندارد. اسم‌شان شده خودسر، و همین عنوان بهانه‌یی برای تحت پیگرد قرار نگرفتن. تفریح‌شان شده است برهم زدن سخنرانی افرادی که مطابق میل‌شان سخن نمی‌گویند. مهم نیست که موضوع سخنرانی حتی مراسم سالگرد انقلاب باشد یا سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب باشد و سخنران رییس مجلس باشد، نوه امام باشد یا رییس‌جمهور اسبق. اما برای خودشان مراسم می‌گیرند و از دلواپسی‌هایشان می‌گویند. آنجا هم کسی حق انتقاد به آنها را ندارد. اجازه بیان دلواپسی‌ها را به دیگران نمی‌دهند اما خودشان اجازه همه‌چیز را دارند. مجلس از آنها تفحص کرد، گزارش هم داد اما خبری از پیگیری در مورد آنهایی که به رییس یک قوه حمله کرده بودند نشد. حالا دیگر عادی شده است. این طرفی‌ها اجازه برگزاری هیچ مراسمی را ندارند، اگر هم برگزار شود با ترس و لرز است از احتمال برهم خوردن مراسم با دخالت خودسرها. اما دامنه نفوذ خودسر در حال افزایش است. یادشان رفته تذکر 4 سال پیش مقام معظم رهبری را نسبت به این کارها. نوه امام اما برای چندمین بار مورد این بی‌مهری قرار گرفت. اگر سه سال پیش در حین سخنرانی‌اش شعار دادند و علاوه بر مقام معظم رهبری واکنش جمعی از علما را نیز موجب شدند این‌بار کار به تهدید کشید و اصلا به او اجازه سخنرانی ندادند. پیش از این هدف خودسرها اصلاح‌طلبان بودند و کمی بعد اصولگرایان منتقد، اما تکرار هتک حرمت به نوه امام نشان می‌دهد که خودسرها به تذکرات بزرگان نظام هم بی‌توجه هستند. حالا سخنرانی سیدحسن خمینی از سوی خودسرها لغو شد .

پشت پرده‌های لغو یک همایش

افراطی‌ها تاب یک سخنرانی در مورد حضرت امام خمینی(ره) را هم نیاوردند و آن‌گونه که در خبرها آمده است با ارسال پیامک و تجمعاتی مقابل این دانشگاه مخالفت خود را با سخنرانی نوه امام نشان دادند. لغو سخنرانی سید حسن خمینی اما لغو کلی همایش را به دنبال داشت. اما علاوه بر این روایت‌ها در مورد لغو سخنرانی نوه امام به دلیل برخورد نیروهای خودسر روایت‌های دیگری هم در مورد لغو این همایش وجود دارد. معظمی، مسوول برگزاری همایش تبیین شخصیت علمی امام‌خمینی‌(ره) روایت دیگری از این ماجرا دارد. او درباره این اعتراض‌ها به پیام نو می‌گوید: «اعتراض در حد بسیار بسیار پایینی بود و فقط چند پیامک از طرف افرادی که شناخته شده هستند در این زمینه ارسال شد و یک نامه کتبی هم توسط یکی از طلبه‌های لرستان نوشته شده بود که آن هم البته تهدید جدی نبود. متاسفانه همین مسائل جزئی و بسیار پیش پا افتاده توسط مسوولان اجرایی استان سنگین شد و کار به لغو مجوز برنامه رسید». وی با بیان اینکه مسوولان استانداری مسوول مستقیم لغو سخنرانی حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی بودند ادامه می‌دهد: «مشخصا معاون سیاسی استانداری با یک نامه‌یی که آن را منتسب به گروه جبهه پایداری می‌دانست، روی این موضوع پافشاری کرد». وی می‌گوید: «تامین امنیت این مراسم اصلا مشکلی نداشت و اگر استانداری به حواشی دامن نمی‌زد هم امنیت مراسم تامین می‌شد. هیچ فضایی قبل از مراسم شکل نگرفته بود که حاکی از کوچک‌ترین مشکلی باشد. هیچ تهدیدی قبل از مراسم نبود. فقط چند تا پیامک و یک نامه بود که نویسندگان هم کاملا شناخته شده هستند و همین‌ها در اتاق‌های استانداری تبدیل به تهدید امنیتی شد». معظمی در پایان تاکید می‌کند: «آنقدر حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی آدم بزرگی هستند که کوچک‌ترین واکنشی به لغو مراسم نداشتند و بسیار بزرگوارانه با این مساله مواجه شدند و حتی تشکر هم کردند که ما ایشان را به این مراسم دعوت کرده‌ایم.»

در استانداری و وزارت کشور چه خبر است؟

لغو سخنرانی سیدحسن خمینی در حالی صورت گرفته است که همین چند روز پیش دلواپسان توافقنامه ژنو که متشکل از اعضای جبهه پایداری و حامیان محمود احمدی‌نژاد بودند برای خودشان اجتماع هزارنفری تشکیل دادند و کسی هم کاری به کارشان نداشت. از سوی دیگر امروز لرستان میزبان ویژه برنامه‌هایی خاص برای سخنرانی‌ها و بازدیدهای سعید جلیلی است. برنامه‌هایی که نه تنها نباید انتظار لغو شدنش را داشت بلکه بدون شک استقبال گرمی هم برای آن ترتیب خواهند داد. اما در تماس «اعتماد» با دفتر شاهرخی، معاون سیاسی استانداری لرستان خبری از او نیست. کسی حاضر به پاسخگویی نیست و معاون استاندار قولی هم برای توضیح در مورد اتفاق رخ داده در دانشگاه آیت‌الله بروجردی نمی‌دهد. حسینعلی امیری، قائم‌مقام وزیر کشور هم که ظاهرا آنچنان در جریان تجمعات صورت گرفته در تهران و بروجرد نیست در این مورد به این جمله بسنده می‌کند که بگوید: «صدور مجوز تجمعات به شورای تامین استان واگذار شده است و دیگر در حیطه اختیارات وزارت کشور نیست». در استانداری تهران هم کسی پاسخگو نیست و گویا همین بی‌خبری‌ها شرایط را برای خودسرها مساعدتر کرده است.

هدف بعدی خودسرها چه کسی است؟

مشخص نیست که هدف بعدی خودسرها چه کسی است؟ آیا دولت حسن روحانی که مخالف این‌گونه حرکات بوده است با این دسته از گروه‌ها برخورد می‌کند یا خیر. اما هرچه که هست مخالفان دولت این روزها برنامه‌ریزی‌های گسترده‌یی دارند، تقسیم کار کرده‌اند و هر یک به یک شکل بار مخالفت با دولت، هواداران و حامیانش را بر دوش می‌کشند. آنقدر هم نفوذ پیدا کرده‌اند که در شهرستان‌ها هم از آنها حساب می‌برند. در این میان اما باید دید که بالاخره حاشیه امنیتی خودسرها از بین می‌رود یا خیر؟
کد N268446