سازمان ملل از کاهش میزان مرگ مادران باردار در جهان خبر داد

مرگ

نیویورک، ایرنا- سازمان بهداشت جهانی با انتشار گزارشی اعلام کرد که طی دو دهه گذشته میزان مرگ و میر در میان مادران باردار کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس این گزارش شمار زنانی که در زمان بارداری و زایمان بدلیل پیچیدگی های بهداشتی و درمانی جان خود را از دست می دهند از 523 هزار نفر در سال 1990 به 289 هزار نفر در سال 2013 کاهش یافته است.

سازمان بهداشت جهانی در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرد با اشاره به 45 درصد کاهش در مرگ و میرهای زمان بارداری و زایمان در فاصله 23 سال گذشته هشدار داده است که زمینه های ابتلا به بیماری های مختلف همچنان خطری جدی برای افزایش این گونه مرگ و میرها در سراسر جهان و بویژه در کشور های در حال توسعه بشمار می روند.

سازمان بهداشت جهانی در این گزارش اشاره کرده است که کشورهای بوتان ، کامبوج ، گینه اکوادور، اریتره، مالدیو، نپال ، رومانی و رواندا از جمله کشور هایی هستند که درصد اینگونه مرگ و میرها در آن ها بشدت بالاتر از سایر کشور ها است.

گزارش مذکور یاد آور شده است که برنامه توسعه هزاره سازمان ملل تا 2015 قادر خواهد بود به 75 در صد از هدف تعیین شده در کاهش این بیماری ها دست پیدا کند.

بر اساس آمار های منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی و بموجب گزارش های اخیر صندوق جهانی کودک در حالی که 2.5 در صد از دختران افریقای سیاه با حدود سنی 15 سال با خطر مرگ ناشی از پیچیدگی های زمان باداری و زایمان روبرو هستند درصد این مرگ و میر ها در کشورهای اروپایی به 3 صدم درصد کاهش یافته و از هر سه هزار و 300 دختر اروپایی در شرایط سنی مشابه یک دختر ممکن است با چنین خطری مواجه شود.

گزارش مذکور 25 در صد از مرگ و میر های زمان بارداری و زایمان را ناشی از ابتلای زنان باردار به بیماری هایی از قبیل مالاریا، اچ آی وی، دیابت و بیماری چاقی نسبت ذکر کرده است.

اروپام 2253**1908** 3404
کد N268376