برای برتری در رویارویی با ناتو/

روسیه سه میلیارد دلار برای تجهیز ناوگان دریای سیاه هزینه می کند

ناوگان,دریای سیاه

مسکو- ایرنا- در شرایطی که تنش های بی سابقه ای میان روسیه و سازمان پیمان ناتو به وجود آمده و ناتو برای اعمال فشار بر روسیه به دریای سیاه لشکرکشی دریایی کرده است، ژنرال سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه اعلام کرد روسیه سه میلیارد دلار برای تجهیز ناوگان خود در دریای سیاه هزینه می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت دفاع روسیه، شایگو روز سه شنبه در جمع مقامهای ارشد نظامی روسیه گفت: ناوگان دریای سیاه تا سال 2020 برای تجهیز به ناوها و زیردریایی های پیشرفته 3 میلیارد دلار دریافت می کند.

وی افزود: توسعه سیستم استقرار و تاسیسات و رزمناوها و زیردریایی های ناوگان دریای سیاه روسیه در چارچوب برنامه فدرال ˈایجاد سیستم استقرار ناوگان دریای سیاه در قلمرو روسیه تا سال 2020 ˈ انجام می گیرد.

وزیر دفاع روسیه گفت: در چارچوب این برنامه 48 مرکز نظامی در بندر نووراسییسک و شهر تمریوک و شهرک اوتاش روسیه راه اندازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: پایگاه اصلی ناوگان دریای سیاه روسیه بندر سواستوپل در شبه جزیره کریمه است و روسیه به توسعه تاسیسات این پایگاه استراتژیک توجه خاص دارد.

وزیر دفاع روسیه در ادامه سخنانش از برنامه کشورش برای تقویت ناوگان خود در دریای سیاه و تجهیز آن تسلیحات پیشرفته خبر داد و گفت: ناوگان دریای سیاه روسیه در سال جاری به ناوها و زیردریایی های نسل جدید مجهز خواهد شد.

وزیر دفاع روسیه با بیان این که ناوگان دریای سیاه همیشه تسلیحات و نیروی لازم را دریافت کرده است، اظهار داشت: اما با توجه به ضمیمه شدن منطقه کریمه به روسیه ،تغییر در برنامه توسعه ناوگان دریای سیاه ضرورت یافته است.

شایگو از جمله به برنامه تاسیس واحد پدافند هوایی و نیز واحدی از تفنگداران دریایی در ناوگان دریای سیاه روسیه اشاره کرد.

وی اضافه کرد: در ماه های اخیر شاهد تحویل ناوها و زیردریایی های جدید و پیشرفته به ناوگان دریای سیاه خواهیم بود و این برنامه توجه بیشتر ما را می طلبد.

منطقه کریمه روز 19 ماه مارس گذشته با امضای قراردادی با روسیه که در پی برگزاری همه پرسی در این منطقه و رای اکثریت ساکنان آن به جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه انجام گرفت، ضمیمه این کشور شد.

پیمان ناتو در این مساله از اوکراین حمایت کرده و از روسیه خواستار احترام به حق حاکمیت اوکراین بر کریمه و تخلیه این منطقه شد اما روسها این درخواست پیمان آتلانتیک شمالی را رد کردند.

ناتو برای اعمال فشار بر روسیه از اواسط ماه آوریل گذشته سه فروند ناو در دریای سیاه مستقر کرده است.

اروپام/2242**518** 3404
کد N268328