شمار سالمندان آمریکا تا سال 2050 دو برابر می شود

سالمندان

تهران - ایرنا - یک گزارش دولتی در آمریکا نشان می دهد که شمار افراد بالای 65 سال این کشور تا سال 2050 دو برابر می شود که انتظار می رود این تحول، ساختار نژادی آمریکا را به شدت تغییر دهد و همچنین اقتصاد آمریکا را نیز زیر فشار بگذارد.

به گزارش رویترز از واشنگتن ، دفتر سرشماری نفوس آمریکا روز سه شنبه در تازه ترین برآورد خود اعلام کرد که با کاهش زاد و ولد در این کشور شمار سالمندان آمریکا از 43 میلیون نفر در سال 2012 در چهار دهه آینده به حدود 84 میلیون نفر می رسد.

این نهاد دولتی همچنین اعلام کرد که تا سال 2030 از هر پنج آمریکایی یک نفر بیش از 65 سال سن خواهد داشت.

این گزارش همچنین حاکی است که سال 2056 نیز نقطه عطف دیگری خواهد بود از این حیث که در این سال شمار سالمندان از تعداد افراد زیر 18 سال بیشتر خواهد شد.

پژوهشگران دفتر سرشماری نفوس آمریکا بر این باورند که رشد پیش بینی شده شمار سالمندان این کشور چالش هایی را پیش روی سیاست گذاران و برنامه ریزان آمریکا در بخش های امنیت اجتماعی و خدمات درمانی ایجاد خواهد کرد.

بر اساس این گزارش ، همزمان با پیر شدن و مرگ نسل ناشی از انفجار جمعیت پس از جنگ جهانی دوم ، ساختار جمعیتی آمریکا دستخوش تغییراتی می شود و یک نسل جوانتر متنوعتر جانشین نسل عمدتا سفیدپوست کنونی می شود.

پیش بینی می شود که این الگو در کنار افزایش مهاجرت و زاد و ولد جمعیت های اقلیت نژادی در آمریکا ، موجب پدید آمدن نسلی با تنوع نژادی فزاینده در سالهای پیش رو در آمریکا شود.

این در حالی است که اکنون نرخ زاد و ولد در میان اقلیت های نژادی در آمریکا از زاد و ولد سفیدپوستان بیشتر شده و انتظار می رود که تا سال 2060 غیرسفیدپوستان اکثریت جامعه آمریکا را تشکیل دهند.

این گزارش حاکی است که جمعیت آمریکا در عین حال همچنان از بسیاری از دیگر کشورهای توسعه یافته مانند ژاپن ، آلمان و ایتالیا جوان تر است.

مترجمام**1078** 3404
کد N268285