هاشمی رفسنجانی: اجرای نادرست هدفمندی یارانه‌ها باعث شد هم دولت ضرر کند و هم مردم

تسنیم نوشت:

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: انتظار می‌رفت، با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، کشور سود ببرد، امّا اجرای نادرست و ناقص آن در دولت گذشته، باعث شد که هم دولت و هم مردم ضرر کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز در دیدار اعضای انجمن مدیریت مصرف انرژی، به ظرفیت‌های ایران در تولید منابع انرژی، ارتقای بهره‌وری و افزایش ارزش افزوده آن اشاره کرد و گفت: آینده‌نگری ایجاب می‌کند که با مدیریت درست، سهم نسل‌های آینده را بیهوده هدر ندهیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با مقایسه شیوه‌های مصرف انرژی در ایران و بعضی از کشورهای پیشرفته جهان گفت: مصرف بهینه انرژی، درآمدهای کشور را بالا می‌برد و باعث تقویت دانش برای استفاده علمی از فرآورده‌های نفت و گاز می‌شود.

وی با ستایش برنامه‌های انجمن مدیریت مصرف انرژی گفت: گروه‌های علمی در کشورهای پیشرفته با ارائه راهکارها، جلوی مصرف مسرفانه را می‌گیرند و در ایران نیز نیروهای متخصص، قابلیت‌های علمی این کار را دارند و باید میدان عملی هم داشته باشند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، جایگزینی سوخت فسیلی را از طرح‌های مهم علمی دنیا خواند و گفت: به خاطر اهمیت انرژی در تداوم زندگی، حکومت‌ها به فکر تأمین انرژی از جوش و گداخت هسته‌ای هستند و در ایران نیز مقدمات دانش پرداختن به این علم روز پُرصرفه به وجود آمده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان مصداقی از نقش انرژی در کشاورزی و محصولات جنبی گفت: تغییر رویه‌های مصرف انرژی در کشاورزی، باعث رونق آن در همه مراحل از تولید تا مصرف می‌شود.

وی با اظهار تأسف از قاچاق منابع انرژی کشور به دلیل قیمت بالای حامل‌های انرژی در کشورهای اطراف گفت: انتظار می‌رفت با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، کشور سود ببرد، امّا اجرای نادرست و ناقص آن در دولت گذشته، باعث شد که هم دولت و هم مردم ضرر کنند.

در آغاز این دیدار مهذب ترابی، مدیر انجمن، ضمن ارائه گزارشی از اوضاع انرژی و تولید و مصرف آن، از تدوین سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکر کرد و گفت: با توجه به تغییرات روزانه در مباحث انرژی، مطالعه برنامه‌های کشورهای جهان و تطبیق آن با سیاست کلی کشور و به روز کردن آن، ضروری است.

امیری‌پور نیز با ارائه تحلیلی از نگاه دولت به انرژی و درآمدهای آن در ۸ سال گذشته، اظهار امیدواری کرد در دولت جدید اوضاع آشفته به سامان برسد.

 

23503

کد N268230