آغاز نشست کارشناسی ایران و 1+5 در نیویورک - آماده سازی موضوعات فنی برای مذاکرات وین

مذاکرات هسته ای

مذاکرات کارشناسی میان ایران و گروه 1+5 در حاشیه سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده ان.پی.تی در نیویورک از امروز (سه شنبه) آغاز شد تا طرفین برای دور آتی مذاکرات وین، موضوعات فنی و کارشناسی خود را آماده کنند.

«حمید بعیدی نژاد» رییس هیات کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران که در نیویورک بسر می برد، پیش از برگزاری دور جدید مذاکرات کارشناسی به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: طرفین بحث های کارشناسی و فنی خود را ادامه می دهند تا موضوعات فنی و کارشناسی را برای دور آتی مذاکرات سیاسی که هفته آینده در وین اتریش برگزار می شود، «آماده سازی» کنند.

ریاست هیات ایرانی را «حمید بعیدی نژاد» مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه و ریاست هیات 1+5 را «استفان کلمنت» دستیار ویژه مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برعهده دارند.

به گفته بعیدی نژاد، این مذاکرات تا فردا (چهارشنبه) در نیویورک ادامه دارد.

بعیدی نژاد، پیش از این درباره دلیل تشکیل نشست کارشناسان در نیویورک به ایرنا گفت: از آنجا که هیات های مذاکره کننده برای حضور در سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده ان.پی.تی در نیویورک بسر می برند، نشست کارشناسان ایران و 1+5 نیز این بار در نیویورک برگزار می شود.

سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری در معاهده ان. پی. تی2015 از هشتم اردیبهشت (28 آوریل ) برگزار شده و تا 19 اردیبهشت (9 می) در مقر سازمان ملل در نیویورک ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه روز گذشته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مذاکرات سیاسی برای نگارش متن جامع توافق با گروه 1+5 از هفته آینده آغاز می شود، گفت: رسیدن به نتیجه بستگی به حسن نیت طرف غربی دارد.

وی افزود: چهار دور مذاکرات سیاسی در نظر گرفته شده است که از هفته آینده در وین شروع می شود که در آن مذاکرات شروع به نگارش متن برنامه جامع توافق با کشورهای غربی می کنیم.

وزیر امورخارجه درپاسخ به سووالی درباره اینکه آیا امکان تمدید زمان 6ماه تعیین شده در توافق ژنو وجود دارد؟ گفت که مذاکرات ایران و گروه 1+5 در یک پروسه یک ساله انجام می شود و بر این اساس می تواند تا بهمن ماه امسال ادامه یابد.

وی اظهار داشت: البته توافق ژنو یک دوره اولیه 6 ماهه دارد که امیدواریم در همان دوره به نتیجه برسیم که رسیدن به نتیجه بستگی به حسن نیت طرف غربی دارد.

«ماری هارف» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت که از نظر دولت متبوعش و با توجه به توافقات صورت گرفته، ایران و گروه 1+5 آماده تدوین پیش نویس قرارداد نهایی توافقات هسته ای هستند.

هارف افزود که کشورهای مذاکره کننده در بسیاری از موارد به توافق رسیده اند و امیدوارند قرارداد نهایی در 20 جولای آماده شود.

قرار است دور چهارم مذاکرات ایران و 1+5 در سطح سیاسی با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان گروه 1+5 هفته آینده در وین برگزار شود.
کد N268168