اطلاعیه مجمع تشخیص از نحوه انعکاس سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی توسط برخی رسانه‌ها

نسیم نوشت:

روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام طی اطلاعیه‌ای از نحوه انعکاس سخنان هاشمی رفسنجانی توسط برخی رسانه‌ها که امروز سه‌شنبه در جریان بازدید وی از سازمان اسناد و کتابخانه ملی صورت گرفته بود، انتقاد کرد.

متن اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت نظام بدین شرح است:

خبرنگاری شغل شریفی است که مسؤولیت خطیر اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم را به دوش می‌کشد و در گرما و سرما با زحمات فراوان خود را به برنامه‌ها و مراسم می‌رسانند، امّا بعضی‌ها که حرفه شریف خبرنگاری را به اغراض سیاسی آلوده کرده‌اند و با اهداف خاص، خرقه خبرنگاری پوشیده‌اند، به خبرسازی روی می‌آورند که متأسفانه باعث وهن خبرنگاری می‌شوند.

در جریان بازدید آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از سازمان اسناد و کتابخانه ملّی و سخنرانی در جمع نخبگان و اهل فرهنگ در سالن همایش‌های این سازمان، بعضی از بنگاه‌های خبرسازی که متأسفانه عناوین خبرگزاری هم دارند، در تیتر«نباید زنان زیبارو را از میدان بدر کنیم»، مطالبی به نقل از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آورده‌اند که برای تنویر افکار عمومی متن آن قسمت از سخنرانی ایشان که عیناً از نوار پیاده شده است، می‌آید:

«... رهبری فرهنگ را شعار سال گفتند و من آرزو دارم بتوانم اقدامی بکنم که این پیشنهاد رهبری را از این تلقی که از فرهنگ در کشور هست، نجات بدهم. الان دارید می‌بینید، بحث فرهنگی که می‌شود بخش زیادی از جامعه سنتی، وقتی موی زن، آرایش زن، فیلم یا موسیقی را ببینند، حساس می‌شوند، و خیال می‌کنند فرهنگ همین است. فرهنگ اصلاً این نیست و اگر باشد، یک از هزارم در مسایل فرهنگی است. مکارم اخلاق در مقابل رذایل اخلاقی است که همه قبول دارند و الان منکری برایش در جامعه پیدا نمی‌کنید، منتها فراموش شده‌اند. فرهنگ ما این‌ها هستند. یعنی اگر بتوانیم مکارم اخلاقی را در جامعه شکل بدهیم، آن جامعه موعود الهی و مدینه فاضله است.

امام کاظم(ع) در مطلبی که به هشام بن حکم فرموده، می‌گویند: محور همه اخلاقیات عقل و در مقابل آن جهل است که همه رذایل اخلاقی، از لشکریان جهل و همه مکارم و فضایل اخلاقی از لشکریان عقل هستند. امام ۷۵ مورد را می‌شمارند. مثلاً امانت که در مقابلش خیانت است. صداقت که در مقابلش ریا و خودنمایی است. شجاعت که در مقابلش ترس از مواجهه با حقیقت است...
می‌خواهم به دکتر صالحی (رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی) بگویم که اگر بناست امسال به خاطر اسمی که رهبری گذاشتند، کاری کنید، بدانید که خدمتی که می‌توانیم بکنیم، این است که فرهنگ اسلامی را تعریف کنیم. اگر تعریف کنیم و به جای خودش انجام دهیم، جامعه را با این‌ها تقویت می‌کنیم. همه این کارهای ضد اخلاقی است که در جامعه انجام می‌شود، مانند خیانت در مقابلش اصل بزرگی دارد که می‌تواند جامعه را حفظ بکند. اگر این اخلاق را مراعات کنیم، هیچ‌وقت دست درازی به مال مردم نمی‌کنیم و فساد در جامعه ما نمی‌شود. انجام وظیفه خوب است که نقطه مقابل آن برخورد غیر مسؤولانه است. تمام نیازهای یک جامعه سالم در روایت امام کاظم(ع) آمده است. الان چه کسی منکر فضیلت وفای به عهد است؟ چه کسی منکر قبح سخن‌چینی و دو به هم زنی و تهمت است که جامعه را به فساد می‌کشاند. سؤظن یکی از بدترین‌هاست که الان مثل خوره دارد جامعه را می‌خورد. همه مکارم، مؤلفه‌های فرهنگ اسلامی است که خیلی‌ها فرهنگ ملی ما هم است. می‌تواند فرهنگی را معرفی کند که مصداق خاص رهبری باشد. من می‌دانم رهبری راضی نیستند که ایشان سال فرهنگ بگویند، ولی عساکری پیدا شوند و فقط دنبال این باشند که اگر کسی را که خوب می‌خواند، از میدان در کنند یا کسی که قیافه زیبایی دارد و خانمی را نگذارند پیدا شود و امثال این چیزها. قبح این تصورات منفی در اصل دین ما آمده است. این‌ها چیزهایی نیست که ما امروز بگوییم. این‌ها مسایلی است که در زمان پیامبر(ص) و خود پیامبر(ص) بود. تجسس از بدترین رویه‌های ضد اخلاقی است. حق نداریم وارد زندگی مردم شویم. حق نداریم وارد عقاید مردم شویم و ببینیم در فکرشان چه می‌گذرد. حق نداریم که اسرار مردم را حتی بفهمیم، تا چه رسد به اینکه افشا کنیم. من کمک می‌کنم و آقایان شروع کنند. انشاءالله یک مبنای اساسی برای معنای و مصداق فرهنگ که رهبری الان می‌خواهد، انجام بدهید.»

عاقلان خبری و مردم هوشیار وقتی آن تیترهای کذایی را از متن چنین سخنانی در چند خبرگزاری ببینند، نسبت به کسی که تنظیم کرده و کسی که اجازه انتشار آن را داده، چه فکر می‌کنند؟

یا به این قسمت از سخنرانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مورد لزوم تقویت ارتباطات کتابخانه ملی توجه نمایید: « می‌گویند روزانه نزدیک دو هزار نفر به اینجا می‌آیند و کتاب مطالعه می‌کنند. نقصی که دارند این است که با کتابخانه‌های بزرگ دنیا مرتبط نیستند. قانون داریم که باید (مرتبط) بشویم. باید به گونه‌ای باشیم که یک محقق که در اینجا نشسته، با اینترنت به کتابخانه کنگره آمریکا وصل شوند تا هر کتابی را که می‌خواهند، ببینند و مطالعه کنند.»

مطمئناً یک خبرنگار نمی‌تواند از چنین جمله‌ای، این سخنان را استنباط و منتشر نماید، به این بخش توجه فرمایید: «باید محقق بتواند با اینترنت به کنگره آمریکا وصل شود.»

اگر بپذیریم که این خبرساز، قصد و نیتی نداشته، باید قبول کنیم که بنده خدا سواد این را نداشت که کنگره آمریکا کتابخانه‌ای دارد که به عنوان بزرگترین کتابخانه جهان، برای کتابداران و محققان شناخته شده است.

یا خبرنگاری دیگر به جای بخشی از سخنان هاشمی که درباره نسبت همسر خویش، یعنی مرعشیان و ارتباط آن‌ها با سادات نجف بود، در خبر خود می‌نویسد: «هاشمی با بیان اینکه نسب وی به خانواده‌های عراقی می‌رسد». این جمله نیز از آن دست جملاتی است که می‌تواند زمینه برای شبهه افکنی مغرضان باشد.

امیدواریم این گروه از خبرنگاران به انتخاب نامی که انتخاب کرده‌اند و به خاطر قداست نهادهایی که منسوب به آن‌ها هستند، دست از بد اخلاقی‌های سیاسی و دروغ بردارند و مکارم اخلاقی و راست‌گویی را پیشه کنند تا سرمایه مردمی خود را بیش از این از دست ندهند.

 

23503

کد N268146