مسکو: نگرانی آمریکا از پرواز هواپیماهای نظامی روسیه بی مورد است

آمریکا,هواپیماهای نظامی

مسکو- ایرنا- وزارت دفاع روسیه ابراز نگرانی آمریکا از پرواز هواپیماهای نظامی روسی بر فراز اقیانوس آرام را بی مورد خواند.

به گزارش ایرنا، یک مقام ارشد وزارت دفاع روسیه که نامش ذکر نشده است روز سه شنبه به ایتارتاس گفت: پرواز هواپیماهای نیروی هوایی روسیه بر فراز آب های بین المللی اقیانوس آرام نمی تواند چالشی برای آمریکا خوانده شود.

ژنرال ˈهربرت کارلیسلˈ فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اقیانوس آرام گفت: مداخله مسکو در اوکراین و فعالیت چشمگیر این کشور در منطقه آسیا-اقیانوسیه به منظور گردآوری اطلاعات، موجب افزایش پروازهای شناسایی از سوی روسیه شده است.

وی این گونه اقدامات روسیه را نگران کننده خواند.

مقام ارشد وزارت دفاع روسیه ضمن رد این نگرانی آمریکا گفت: نخست اینکه ایالات متحده از طریق دریای برینگ با روسیه همسایه است و به همین دلیل چالش خواندن پرواز هواپیماهای روسی بر فراز اقیانوس آرام بی معناست.

مقام روس گفت: دوم این که ارتباط دادن پرواز هواپیماهای روسیه در شرق اقیانوس آرام با حوادث اوکراین فقط می تواند نتیجه اطلاعات ناکافی در مورد جغرافیا باشد زیرا این مناطق در مناطق متفاوت جهان قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: آمریکا به این وسیله تلاش می کند مشکلات خود را به روسیه منتقل کند.آنها در بحران اوکراین گرفتار شده اند و در این شرایط دنبال کسی می گردند که اتفاقات پیش آمده در اوکراین را گردن او بیندازند.

مقام روس گفت: تمام مسایل امنیتی بین المللی فقط از راه گفت و گو قابل حل است.

در همین حال فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اقیانوس آرام گفت: مداخله مسکو در اوکراین و فعالیت چشمگیر این کشور در منطقه آسیا-اقیانوسیه به منظور گردآوری اطلاعات، موجب افزایش پروازهای شناسایی از سوی روسیه شده است.

وی ادامه داد: فعالیت های روسیه شامل پرواز هواپیماهای این کشور به سواحل کالیفرنیا و حوالی جزیره متعلق آمریکا در اقیانوسیه یعنی گوآم نیز می شود.

ژنرال کارلیسل با اشاره به ˈافزایش تعداد پروازهای گشت زنی دوربرد روسیه در اطراف جزایر ژاپن و کرهˈ افزود: همچنین فعالیت ناوهای روسیه در اقیانوس بیشتر شده است.

مقام آمریکایی تصاویری از جت جنگنده اف 15 آمریکایی را نشان داد که بمب افکن های راهبردی توپولوف تی یو-95 روسیه را در گوام ردیابی می کردند.

فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اقیانوس آرام یادآورشد: فعالیت های روسیه در منطقه آسیا اقیانوسیه به شدت افزایش یافته و ما همه این فعالیت ها را به تحولات اوکراین نسبت می دهیم.

هواپیماهای روسیه پرواز طولانی تا سواحل کالیفرنیا و جزیره گوام را طی کرده اند که هدف از این اقدام نشان دادن توانایی برای جمع آوری اطلاعات است. برنامه نظارت هواپیماهای روسیه شامل بررسی رزمایش نظامی آمریکا با کره جنوبی و ژاپن نیز هست.

وی همچنین گفت: حوادثی روی می دهد که با توجه به نحوه عملکرد آنها و شفافیت در برابر دیگر کشورهای منطقه می تواند نگران کننده باشد.

اروپام/2242** 518 **1010
کد N268033