مخالف دولت پاکستان با خروج نام مشرف از لیست ممنوع الخروج ها/ ابراز امیدواری شریف به نتایج مذاکرات صلح

آسیا اقیانوسیه

ابراز امیدواری نخست وزیر پاکستان درباره نتایج مذاکرات صلح و مخالفت دولت با خروج نام مشرف از لیست ممنوع الخروج ها از جمله تحولات این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه خبری بی بی سی، نواز شریف نخست وزیر پاکستان ضمن ابراز امیدواری درباره نتایج مذاکرات صلح با طالبان با وجود احتمال تمدید نکردن آتش بس اعلام کرد که مذاکره با طالبان بهترین گزینه ممکن برای پایان دادن به بحران طولانی مدت در این کشور است.

وی در گفتگو با بی بی سی تاکید کرد مذاکره با طالبان می تواند بدون آنکه خونی ریخته شود، صلح را به پاکستان بیاورد و جلوی خونریزی های بیشتر را بگیرد.

نواز شریف در ادامه خواستار محترم شمردن قانون اساسی از سوی طالبان و خلع سلاح شبه نظامیان شد و گفت: عناصری که مخالف صلح بوده دوستان دولت پاکستان و طالبان نبوده و در پشت ‌صحنه بمب‌گذاری‌ های اخیر در اسلام‌ آباد و نقاط مختلف این کشور نقش داشته‌ و در حال حاضر تحت پیگرد قرار دارند.

نخست وزیر پاکستان که پیشتر تهدید به انجام اقدامات سختگیرانه علیه طالبان در صورت شکست مذاکرات کرده بود، استراتژی اتخاذ شده توسط دولت را برای پیشبرد مذاکرات صلح موفقیت آمیز خواند و بر لزوم خویشتنداری عموم مردم و رسانه‌ ها به منظور برگزاری موفقیت آمیز دور بعدی مذاکرات صلح با طالبان تاکید کرد.

نواز شریف این اظهارات را پس از آن مطرح کرد که طالبان پاکستان تاکید کرد داشتن رویکرد دوگانه یعنی مذاکره در عین تهدید کمکی به پیشبرد مذاکرات صلح نمی‌ کند.

رسانه ها همچنین با اشاره به مخالف دولت پاکستان با خروج نام مشرف دیکتاتور سابق این کشور از لیست ممنوع الخروج ها از این کشور گزارش دادند که همزمان با بررسی اتهامات وارده علیه مشرف در زمینه خیانت بزرگ به کشور که ممکن است منجر به اعدام وی شود، دیکتاتور پاکستان نمی‌ تواند از این کشور خارج شود.