یک چینی دیگر در مالزی ربوده شد

چین

کوالالامپور – ایرنا – یکی دیگر از اتباع چین همزمان با افزایش تنش ها بین کوالالامپور و پکن بر سر پرواز ام.اچ 370 توسط مردان مسلح فیلیپینی در جزیره برونئو مالزی ربوده شد.

به گزارش ایرنا، ˈمحمد منتکˈ رییس اداره امنیت شرق مالزی واقع در ایالت صباح روز سه شنبه اعلام کرد، ˈیانگ زای لینˈ تبعه 34 ساله چینی که به عنوان مدیریک مرکز پرورش ماهی فعالیت می کرد امروز در جزیره برونئو ربوده شد.

وی گفت که نیروهای امنیتی با آدم ربایان فیلیپینی درگیر شدند اما آدم ربایان موفق به فرار شده و وارد آب های بین المللی شدند.

وی محل وقوع این حادثه را ˈلحد داتوˈ در شرق ایالت صباح و در مجاورت مرزی جنوبی فیلیپین عنوان کرد.

یانگ زای لین اهل گوانجو چین از سه سال پیش در مالزی مشغول به کار بوده است.

این دومین مورد از ربوده شدن اتباع چین در مالزی طی دو ماه گذشته است.

یک زن چینی نیز 13 فروردین در صباح مالزی ربوده شد. سروزیر پیشین ایالت صباح پس از ربوده شدن این فرد ضمن انتقاد از مقامات امنیتی این ایالت در مورد چالش در روابط چین و کوالالامپور هشدار داد.

آدام ربایان وابسته به گروه افراطی ابوسیاف در فیلیپین در قبال آزادی ˈگائو هوایوانˈ گردشگر چینی که 13 فروردین به همراه یک کارگر فیلیپینی ربوده شده بود تقاضای 11 میلیون دلار کردند.

روابط چین و مالزی از روز هشتم مارس (17 اسفند 92) پس از ناپدیدشدن پرواز ام.اچ 370 با 239 مسافر و خدمه پرواز در مسیر کوالالامپور به پکن با تنش هایی روبرو شد.

153 مسافر این هواپیما از اتباع چین بودند.

شبه نظامیان وابسته به گروه افراطی ابوسیاف در جنوب فیلیپین تاکنون برای انجام چندین مورد آدم ربایی و حملات تروریستی در این کشور مورد اتهام قرار گرفته اند.

بخشی از ایالت صباح مالزی هر از چند گاه توسط گروه تروریستی ابوسیاف که در جنوب فیلیپین مستقر است و برای باج گیری اقدام به آدم ربایی می کند، مورد تعرض قرار می گیرد.

شبه نظامیان ابوسیاف گرداشگران خارجی به ویژه چینی ها را هدف آدم ربایی خود قرار داده اند.

این گروه افراطی ماه نوامبر سال گذشته نیز یک زوج تایوانی را که برای تعطیلات در ایالت صباح مالزی به سر می بردند، ربودند.

یک ماه پس از این حادثه، آدم ربایان همسر این زن تایوانی را کشتند و وی را پس از 36 روز اسارت در قبال دریافت باج آزاد کردند.

آدم ربایی امروز در ایالت صباح مالزی در حالی اتفاق می افتد که هیات دولت این کشور اواسط فروردین پس از ربوده شدن دو زن گردشگر چینی و فیلیپینی به فرمانده امنیت شرقی مالزی در صباح دستور داد سطح نظارتی و آمادگی پلیس در این منطقه را افزایش دهد.

ربوده شدن گردشگران در مالزی می تواند ضربه بزرگی به صنعت گردشگری این کشور وارد آورد.

مالزی 30 میلیونی برای میزبانی بیش از 28 میلیون گردشگر در سال جاری برنامه ریزی کرده است. حال ناپدیدشدن پرواز ام.اچ 370 خطوط هوایی این کشور در مسیر پکن، آدم ربایی ها و خشکسالی که به سهمیه بندی آب منجر شده است ضربه سنگینی به پیکر صنعت گردشگری این کشور وارد کرده است.

چین بدنبال ربوده شدن گردشگر این کشور در صباح اعلام کرده بود گردشگران چینی مالزی را ترک می کنند.

آساق**د.م**1611
کد N267377