تروریستها به چالشی بین ترکیه و کشورهای اروپایی تبدیل شده اند

اروپا

آنکارا - ایرنا - معارضان و تروریست های اروپایی که برای جنگ با دولت سوریه از طریق ترکیه به این کشور اعزام می شوند ، به چالشی بین دولت آنکارا و کشورهای اروپایی تبدیل شده اند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، این افراد که خود را ˈجهادگرˈ می نامند، در طول بیش از سه سال گذشته از طریق ترکیه برای جنگ با دولت سوریه به این کشور اعزام می شوند و اکنون این امر دردسرهایی برای ترکیه و کشورهای اروپایی ایجاد کرده است .

مقامات اروپایی از این امر نگران هستند که این افراط گرایان پس از بازگشت به کشورهای خود ، تهدیدی برای امنیت این کشورها شوند.

آمریکا که به همراه عربستان سعودی ، قطر ، ترکیه و کشورهای اروپایی از آغاز بحران در سوریه از معارضان و تروریستهای سوری حمایت کرده اند نیز اکنون از شرایط افراط گرایان در این کشور ابراز نگرانی می کنند.

پایگاه خبری ˈحریتˈ ترکیه در این باره نوشت: برخی از مقامات کشورهای اروپایی از ترکیه خواسته اند که مانع از حضور افراط گرایان اروپایی در سوریه شود.

برخی از مقامات اروپایی در ترکیه معتقدند که دولت آنکارا در آغاز بحران در سوریه

زمینه حضور این افراد را در این کشور برای سقوط هر چه سریع تر ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری سوریه را فراهم کرده بود که ترکیه این موضوع را رد می کند.

بر اساس این گزارش ، ترکیه اعلام کرد که پنج هزار نفر از عناصر تندرو و افراطی اروپایی در ˈفهرست سیاهˈ این کشور قرار دارند و 500 نفر از آنان از ترکیه اخراج شده اند.

این پایگاه خبری افزود: در راستای همکاری ترکیه با کشورهای اروپایی در خصوص مبارزه با تروریسم ، به تازگی هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در اتحادیه اروپا با سفر به ترکیه با مقامات بلندپایه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

سازمان های ملل متحد و دیده بان حقوق بشر به تازگی ترکیه را به ارسال سلاح و مهمات به گروه تروریستی ˈالقاعدهˈ متهم کرده اند.

خاورم ** 230**1651
کد N267281