درویش پور در نطق پیش از دستور:

تلخکامی امروز میراث مدیریت اقتصادی سالهای گذشته است

مجلس

مسئولان از پرداختن به امور غیر مهم در خارج از کشور اجتناب کنند و در درون نیز دولت به موضوعاتی مانند رفع فقر و بیکاری، عدالت اقتصادی و مبارزه با فساد اقتصادی بپردازد.

نماینده مردم ایذه و باغملک اظهار داشت: متاسفانه مدیریت اقتصادی در سالهای گذشته میراثی از تلخکامی را برای امروز ما رقم زده که نمونه ای از این موضوع وقوع اختلاس میلیاردی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الله درویش پور در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با تبریک به مناسبت فرا رسیدن روز معلم گفت: امروزه در حالی که امپریالیسم غرب،‌استراتژی خود را در ایجاد جنگ در دنیا قرار داده است متاسفانه مسلمانان بیش از همه درگیر فتنه گری‌ها شده اند و جنگ و نابودی را در سرزمین خویش گسترش می‌دهند و اندیشمندان و علمای جهان اسلام نیز در حل این فتنه ضعیف نمایان شده‌اند حال ضمن بازتعریف ارزش ها و منافع ملی در چارچوب حفظ این ارزشها می‌بایست تعامل سازنده را به تقابل ترجیح داد.

نماینده مردم ایذه و باغملک ادامه داد: بایستی در مذاکرات هسته ای و بحران منطقه ای به ویژه بحران غرب و روسیه بدون هیاهو منافع ملی را دنبال کرد و مواظب مبادلات پشت پرده قدرت های درگیر باشیم از طرفی دیگر انتظار مردم این است که مسئولان از پرداختن به امور غیر مهم در خارج از کشور اجتناب کنند و در درون نیز دولت به موضوعاتی مانند رفع فقر و بیکاری، عدالت اقتصادی و مبارزه با فساد اقتصادی بپردازد.

وی افزود: امروزه فقر و بیکاری تاثیر فلج کننده بر زندگی مردم گذاشته است از طرفی دیگر نباید بگذاریم که اقتصاد و فرهنگ جامعه به حاشیه برود و نباید بگذاریم شیطان برای دستان بیکار فرزندان این جامعه کارهایی را فراهم کند که مانع تاسف دلسوزان نظام وشادکامی دشمنان شود.

درویش پور گفت: متاسفانه مدیریت اقتصادی در سالهای گذشته میراثی از تلخکامی را برای امروز ما رقم زده که نمونه ای از این موضوع وقوع اختلاس میلیاردی است.

وی با اشاره به مشکلات مردم استان خوزستان گفت: مردم این منطقه از فقر، بیکاری و بی عدالتی در تقسیم منابع آزرده اند همچنین کمبود آب در این مناطق با وجود قرار داشتن در کنار رودخانه های پرآب یکی از دغدغه های مردم است اما باید گفت که بختیاری های اصیل در این سرزمین مدافع ارزش ها و فضیلت ها بوده اند و حافظه تاریخ سرشار از دلاوری ها و وطن دوستی های آنها بوده است و هم اکنون باید به آنان که به تحریف تاریخ و توهین به دیگران می‌پردازند بگویم امروز هم افزایی و زبان برادری شنیدنی تر از تفرقه و ستیز است.

درویش پور ادامه داد: هم اکنون در حالی که آب از سد کارون با مسافتی حدود 5 یا 10 کیلومتر می‌تواند مردم شهر ایذه را سیراب کند این درحالی است که رودخانه کارون از میان شهر ایذه می‌گذرد ولی مردم با کمبود آب روبرو هستند حال در اینجا به وزیر نیرو می‌گویم علت تاخیر در اجرای پروژه ‌آبرسانی به شهرستانهای ایذه و باغملک چیست و تا چه وقت مردم این منطقه باید از کمبود آب رنج ببرند چرا دولت های گذشته آب منطقه بختیاری را به همه شهرها انتقال دادند ولی خود منطقه از این موضوع محروم است.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: مردم ما در کنار بزرگترین سد و مهمترین رودخانه کشور یا آب ندارند و یا در ساعات کمی از آب بهره مند هستند به طوری که شهر ایذه در شبانه روز تنها 5 ساعت آب دارد. بنابراین این بی عدالتی تا کی قابل تحمل است و خدا نکند که روزی تحمل مردم تمام شود و آن روز برای جبران خیلی دیر شده است.

وی با اشاره به مشکلات برق شهرستانهای ایذه و باغملک گفت: حوزه انتخابیه من در کنار سدی با تولید چند هزار مگاوات برق قرار دارد اما براساس اظهارات کارشناسان این مناطق در وضعیت قرمز قرار دارند و قطعی برق در تابستان مردم را خشمگین کرده است. از طرفی دیگر وزارت نیرو در تعهدات خود مبنی بر جبران و پرداخت پول کشاورزان ایجاد جاده ها و پل ها عمل نکرده و جاده های ما به جاده های مرگ معروف شده است.

درویش پور تصریح کرد: متاسفانه علی رغم پیگیری های ما هنوز کار چهار بانده کردن جاده اهواز ایذه به کندی پیش می‌رود و همچنین برخی از جاده ها هنوز اجرایی نشده است حال این سوال پیش می‌آید که آیا در قرن 21 و با گذشت 35 سال از انقلاب هنوز مردم باید دغدغه جاده داشته باشند

وی خطاب به وزیر بهداشت گفت: وزارتخانه بهداشت و درمان باید فکری برای تنها بیمارستان شهرستان ایذه کند همچنین این وزارتخانه باید بیمارستان نیمه تمام باغملک را به اتمام رسانده و خانه های بهداشت این منطقه را ساماندهی کند.همچنین از وزیر کشاورزی و صنعت می‌خواهم با طرح های بلند مدت و کوتاه مدت در حوزه انتخابیه به جنگ با فقر و بیکاری بروند از طرفی دیگر از وزیر ورزش می‌خواهم که امکانات ورزشی این منطقه را با وجود دهها ملی پوش ارتقا بخشد.

درویش پور بر لزوم بازسازی مدارس تخریب شده از سوی وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: این منطقه از نظر این معضل در مقام اول کشور قرار دارد همچنین وزیر آموزش و پرورش باید در جهت استخدام معلمان شرکتی و پیش دبستانی اقدام کند و رئیس جمهور باید دستور ویژه ای برای بررسی مشکلات منطقه دهد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعلام اینکه متاسفانه بیش از 50 درصد از مردم حوزه انتخابیه به ویژه جوانان تحصیلکرده بیکار هستند یادآور شد: رئیس جمهور باید در جهت استخدام پذیرفته شدگان سال 91 استانداری خوزستان اقدام و برنامه ریزی کند.

کد N267196