نخست وزیر پاکستان: سیاست اسلام آباد، حمایت از صلح در خاور میانه است

نواز شریف,خاورمیانه

اسلام آباد - ایرنا - ˈمحمد نواز شریفˈ نخست وزیر پاکستان سه شنبه در اجلاس سفرای خاورمیانه ای این کشور در اسلام آباد تاکید کرد: سیاست ما حمایت از صلح در خاورمیانه است و در امور داخلی کشورهای این منطقه دخالت نخواهیم کرد.

به گزارش منابع خبری، نواز شریف افزود: پاکستان ارتقای روابط ویژه با کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه را مد نظر داشته و تبادل هیات بلند پایه میان پاکستان و دیگر کشورها بیانگر تلاش ما برای رسیدن به این هدف است.

وی برگزاری اجلاس سفرای پاکستان را فرصتی برای تاکید بر مواضع این کشور مبنی بر پایداری صلح و آرامش در خاورمیانه دانست و گفت: دولت اسلام آباد از سیاست عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها پیروی کرده و نسبت به اجرای آن نیز متعهد است.

اجلاس سفرای پاکستان در کشورهای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، مصر، یمن، سوریه، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده و چند کشور دیگر با هدف بررسی سیاست خارجی اسلام آباد و به کار گیری توصیه های جدید در تعادل روابط و گسترش تعاملات با کشورهای دوست در محل وزارت امور خارجه پاکستان در اسلام آباد برگزار شد.

تلاش برای گسترش روابط با ایران و بویژه ایجاد توازن در مناسبات اسلام آباد با تهران و ریاض از مهمترین اهداف این نشست عنوان شده است.

رسانه های پاکستانی با یادآوری سفر قریب الوقوع ˈمحمد نواز شریفˈ نخست وزیر این کشور به تهران که قرار است روزهای 21 و 22 اردیبهشت ماه جاری انجام شود، بررسی راههای گسترش روابط اسلام آباد- تهران و نیز تلاش برای ایجاد توازن در مناسبات اسلام آباد با تهران و ریاض از اصلی ترین محورها و موضوعهای مطرح در این نشست دیپلماتیک را بیان کردند.

نواز شریف درادامه سخنانش در اجلاس سفرا گفت: پاکستان خواهان ایجاد محیطی دارای صلح با کشورهای همسایه بوده و دولت وی نیز سیاست موثر و سازنده ای در این خصوص اتخاذ کرده است.

وی اولویت سیاستهای خارجی دولت اسلام آباد را حفاطت از منافع ملی پاکستان، همکاری برای ایجاد منطقه ای دارای صلح، تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی و ارائه خدمات با کیفیت به پاکستانی های مقیم خارج از کشور خواند.

نخست وزیر پاکستان روابط دوجانبه و همکاری با افغانستان، هند، چین کشورهای خاورمیانه و غرب را رو به رشد عنوان کرد و افزود: اسلام آباد متعهد به رویکرد عدم دخالت در امور افغانستان، حمایت از پیشبرد صلح در این کشور و گسترش روابط دوجانبه با افزایش فعالیتهای تجاری و همکاریهای اقتصادی با کشورهای منطقه است.

وی همچنین به تلاش دولت حزب مسلم لیگ شاخه نواز (حزب فعلی حاکم پاکستان) در بهبود روابط با هند و حل مسالمت آمیز مساله کشمیر، همکاری با کشورهای جنوب آسیا، روابط راهبردی با چین، آمریکا، تعاملات با کشورهای آ.سه.آن، کشورهای اروپایی، آفریقایی و آمریکای لاتین همچنین دور جدید در روابط پاکستان با روسیه نیز اشاره کرد.

نواز شریف درباره عملکرد دولت پاکستان در سیاست داخلی این کشور نیز گفت: مسوولان کشور با تلاش و پشتکار در مسیر از بین بردن چالش افراط گرایی گام برداشته و به نیازهای انرژی و اقتصاد مردم پاکستان پرداخته و سیاست جدید امنیت ملی نیز در این خصوص تدوین شده است.

نخست وزیر پاکستان هدف از آغاز گفت وگوهای صلح با شبه نظامیان را پایان دادن به معضل تروریسم و خشونت در کشور عنوان کرد و گفت: امیدواریم تلاش برای پایان دادن به خشونتها در پاکستان راه تحقق خواسته های مردم را هموار کند.

در عین حال رسانه های پاکستانی گزارش دادند: روابط اسلام آباد با جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و تلاش برای ایجاد توازن در این مناسبات، بررسی آخرین تحولات منطقه ازجمله مساله سوریه، موضوعات مهمی است که در نشست سفرای خاورمیانه ای دولت اسلام آباد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین، موضوع همکاریهای پاکستان با ایران و ترکیه به ویژه در زمینه های اقتصادی و انرژی در دستور کار همایش سه روزه اسلام آباد قرار داشت.

خانم ˈتسنیم اسلمˈ سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز پیشتر گفت که در این همایش بحثهایی نیز در خصوص روابط اسلام آباد با ایران و ترکیه انجام می شود.

آساق ** 1095**1577
کد N267112