رویترز: ایران برای عمل به توافقاتش با آژانس اقدام کرده است

سیاسی

خبرگزاری رویترز هم‌زمان با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران نوشت: مقامات دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل در حالی به تهران سفر کرده‌اند که ایران برای انجام یک‌سری مراحل شفاف‌سازی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای‌اش اقدام کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رویترز همچنین نوشت: ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اواخر سال گذشته بر سر یک پروسه گام به گام به منظور کاهش نگرانی‌های بین‌المللی در این مورد که تهران ممکن است به دنبال توسعه ظرفیت سلاح هسته‌ای باشد به توافق رسیدند.

ایران همواره ادعاهای غرب مبنی بر اینکه این کشور به دنبال دست یافتن به سلاح هسته‌ای است را رد کرده و تاکید دارد که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز و در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.

به گزارش رویترز، مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مذاکرات تهران و گروه 1+5 که قرار است به یک توافق نهایی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران دست یابد کاملا متفاوت است. هر دوی این مذاکرات با این هدف که تهران به دنبال تولید چنین تسلیحاتی نیست، دنبال می‌شود. ایران پایان تحریم‌هایی که به اقتصاد وابسته به نفت این کشور آسیب زده را خواستار است.

پس از گذشت چند سال از تحریم‌های یک طرفه غرب انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور ایران در سال گذشته مسیر این خواسته را هموار کرده است.

این خبرگزاری در ادامه به نقل از رسانه‌های داخلی ایران نوشت: ایران به عنوان بخشی از توافقش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه داد تا بازرسان آژانس در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه از معدن استخراج اورانیوم ساغند در مرکز ایران و کارخانه اردکان یزد بازدید کنند.

دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این مراکز به این دلیل که ممکن است اورانیوم تولید شده آنها در نیروگاه‌های تولید برق هسته‌ای و سپس با پردازش بیشتر در بمب هسته‌ای استفاده شود بسیار مهم است.

گزارش آژانس در سال‌های 2010 و 2011 به تصاویر ماهواره‌ای رجوع کرده بود که نشان می‌داد در آن زمان ساخت و ساز در مراکز ساغند و اردکان ادامه دارد.

رییس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین قرار است با مقامات هسته‌ای ایران در خصوص چگونگی نظارت بر راکتور آب سنگین اراک گفت‌وگو کند. غرب ادعا می‌کند محصول پلوتونیوم این نیروگاه ممکن است برای ساخت بمب استفاده شود این در حالی است که ایران تاکید دارد تاسیسات اراک تنها یک راکتور تحقیقاتی است.

رویترز گزارش داد: آینده تاسیسات اراک یکی دیگر از موضوعات اصلی مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان است اما دیپلمات‌ها و کارشناسان می‌گویند آنها معتقدند که یک توافق در مورد این مساله در حال دستیابی است.

رویترز در ادامه به گزارش ایسنا مبنی بر اینکه ایران اطلاعات درخواست شده آژانس در مورد چاشنی‌های انفجاری که یکی دیگر از موارد مورد توافق بود ارائه کرده است، پرداخت و به نقل از سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نوشت: ایران بخش اعظم هفت گامی که با آژانس در مورد آنها به توافق رسیده بود انجام داده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که سال‌هاست به فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت می‌کند هنوز اظهارنظری در مورد این گزارش نکرده است.

کارشناسان و دیپلمات‌های غربی می‌گویند برای ایران ساده بوده است که بر سر این هفت گام توافق کند و خواستار مرحله بعدی همکاری میان ایران و آژانس هستند.

قدرت‌های جهانی از ایران می‌خواهند تا با آژانس در جهت یک توافق دیپلماتیک گسترده‌تر همکاری کند و به مناقشه هسته‌ای پایان دهد. این کشورها امیدوارند که این توافق تا بیستم ژوئیه سال جاری حاصل شود.

به گزارش ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این گزارش داده است که ایران تاکنون به توافقاتش با آژانس به علاوه متن توافقنامه اولیه‌اش با گروه 1+5 عمل کرده است.

انتهای پیام

کد N267040