اعلام آمادگی انگلیس برای کمک به نجات گروگانها از دست بوکوحرام

نیجریه

تهران- ایرنا- ˈویلیام هیگˈ وزیر امور خارجه انگلیس روز سه شنبه به دولت نیجریه اعلام کرد که آماده کمک برای یافتن 276 دختر نوجوان ربوده شده آن کشور است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از وین، هیگ در جمع خبرنگاران در وین گفت: ما پیشنهاد کمک واقعی را به نیجریه داده ایم. آنچه روی داده است... اقدامات گروه بوکو حرام برای استفاده از عده ای دختر نوجوان به عنوان بهانه ای برای آغاز جنگ مشمئز کننده و غیراخلاقی است.

ویلیام هیگ برای شرکت در نشست شورای اروپا روز سه شنبه وارد وین شد. نشست شورای اروپا برای بررسی راه های خاتمه بحران اوکراین با حضور 30 تن از وزرای امور خارجه عضو این شورا از جمله روسیه و اوکراین 5 و 6 ماه مه (15 و 16 اردیبهشت) در وین برگزار می شود.

افراد مسلح که گفته می شود عضو گروه تروریستی بوکوحرام هستند، اواخر ماه گذشته پس از ورود به مدرسه ای در منطقه ˈچیبوکˈ ایالت ˈبورنوˈ، 276 دختر نوجوان ساکن خوابگاه این مدرسه را با استفاده از چهار دستگاه کامیون به مکان نامعلومی منتقل کردند. گزارش های تایید نشده حاکی از آن است که برخی از این دختران را به ازدواج با ربایندگان وادار کرده اند.

والدین این دانش آموزان هفته گذشته به نقل از روستاییان از انتقال برخی از آنها به کشورهای همسایه از جمله کامرون و چاد خبر دادند.

ربوده شدن این دختران یکی از تکان دهنده ترین حملات گروه تروریستی ˈبوکوحرامˈ طی پنج سال گذشته به شمار می آید. این گروه تاکنون هزاران نفر را در مناطق مرکزی و شمالی نیجریه به قتل رسانده است.

در سال جاری میلادی یک هزار و 500 نفر به دست اعضای این گروه کشته شده اند.

گروه افراط گرای بوکوحرام فعالیت های تروریستی و خشونت آمیز خود را از سال 2009 آغاز کرد.

اروپام**9157**1485** 1337
کد N267035