تحلیل چامسکی از تقابل روسیه و آمریکا

مهر نوشت:

نوام چامسکی نظریه پرداز و فعال سیاسی آمریکایی معتقد است با وجود تهدیدهایی که آمریکا به تقابل نظامی با روسیه می کند ولی شک و تردید دارم که این تقابل صورت بگیرد.

نوآم چامسکی در گفتگو با خبرگزاری مهر سخنان "جان کری" وزیر خارجه آمریکا در قبال روسیه را تهدیدآمیز خوانده است و آنرا نوعی تهدید علیه روسیه تلقی می کند.

جان کری با طرح این ادعا که روسیه حتی یک قدم هم برای کاهش تنش ها برنداشته است در ادامه تهدیدهای خود خطاب به روسیه خاطر نشان کرده بود که ناتو در خصوص تصمیم گیری نسبت به تقویت همکاری هایش در قبال اقدامات روسیه در اوکراین در یک "لحظه تعیین کننده" قرار گرفته است.

پیش از "جان کری" نیز "جفری پیات" سفیر آمریکا در کی یف، نیز اعلام کرده بود در صورتی که نظامیان روس از مرز روسیه با اوکراین عبور کنند با واکنش تند و اجتناب ناپذیر مواجه می شوند. این برای نخستین بار است که مقامات آمریکایی روسیه را تهدید می کنند و بدین ترتیب تقابل مسکو و واشنگتن در مورد کی یف وارد مرحله جدیدی می شود.

اما به رغم این تهدیدات "چامسکی" معتقد است که بعید است روسیه و غرب در ادامه بحران اوکراین تقابل نظامی کنند. چامسکی در این خصوص می گوید: با وجود تهدیدهایی که آمریکا به تقابل نظامی با روسیه می کند ولی شک و تردید دارم این تقابل صورت بگیرد.

5252

کد N266974