افخم در پاسخ به ایلنا:

وزارت خارجه درصدد رفع دلواپسی همه دلواپسان است

سیاست خارجی, افخم, دلواپسیم, تیم مذاکره کننده

پیگیری وضعیت ایرانیان دربند در ترکمنستان در سطوح بالا و از جمله پیگیری وزیر امور خارجه کشورمان در حال انجام است و امیدوارم خبر سازی‌های غیر مستند به بدتر شدن وضعیت هموطنانمان ضربه‌ای وارد نکند.


                           

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه این وزارتخانه درصدد رفع دلواپسی همه دلواپسان است، گفت: در همایش دلواپسیم سخنرانان متعدد و فراوانی صحبت کردند و دلواپسی‌هایشان را ابراز داشتند و اگر بخواهند نظرم را در باره هر یک از موارد اعلام کنم ظلم به دیگر کسانی است که دلواپسی‌هایشان را بیان نکردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا مرضیه افخم در نشست خبری صبح امروز خود با خبرنگاران که در وزارت امور خارجه برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر آخرین وضعیت ایرانیان زندانی در ترکمنستان و اینکه گفته می شود وزارت امور خارجه این کشور آزادی ایرانیان زندانی را منوط به آزادی 4 شهروند ترکمنستانی در ایران کرده است گفت: من هم اخباری پراکنده و غیر مستند دراین رابطه را شنیده ام البته آنها را تایید نمی‌کنم.
وی با تاکید برا ینکه تلاش وزارت امور خارجه مبتنی بر حفظ و استیفای حقوق ایرانیان در سراسر دنیااست اظهار داشت: وضعیت ایرانیان در بند در ترکمنستان از جمله موضوعاتی است که در وزارت امور خارجه درحال پیگیری است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه پیگیری وضعیت ایرانیان دربند در ترکمنستان در سطوح بالا و از جمله پیگیری وزیر امور خارجه کشورمان در حال انجام است تصریح کرد: امیدوارم خبر سازی‌های غیر مستند به بدتر شدن وضعیت هموطنانمان ضربه‌ای وارد نکند.
وی ادامه داد: ما پیگیر شرایط برای آزادی و برگشت آنها به کشورمان هستیم.
افخم در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا درباره نظرش درخصوص برگزاری همایش دلواپسیم و اینکه در این همایش اتهاماتی به و زارت امور خارجه وارد شد ابراز داشت: وزارت امور خارجه درصدد رفع دلواپسی همه دلواپسان است و از همه منتقدان می خواهیم تا پیشنهادات و راهکارهای عملی شان را دراین رابطه ارائه کنند.
سخنگوی و زارت امور خارجه در خصوص مواضع هر یک از سخنرانان این همایش بیان کرد: در این همایش سخنران‌های متعدد و فراوانی صحبت کردند و دلواپسی‌هایشان را ابراز داشتند و اگر بخواهند نظرم را در باره هر یک از موارد اعلام کنم ظلم به دیگر کسانی است که دلواپسی‌هایشان را بیان نکردند.
این مقام ارشد وزارت امور خارجه درپاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی براینکه در این همایش درخواست شد تیم مذاکره کننده تغییر کنند اذعان داشت: باشروع مذاکرات شاهد ابراز نظرها و نقدهایی در باره انجام و نحوه کار مذاکرات بودیم و ما همانطور که اعلام کردم پذیرای نقدهای دلسوزانه در این رابطه هستیم.
افخم با تاکید براینکه بهترین عملکرد، کمک به شکل‌گیری اجماع ملی در رابطه با مذاکرات است به دریافت تعداد زیادی از پیشنهادات از سوی کارشناسان، اساتید و شهروندان اشاره کرد وخاطر نشان کرد: ما از همه می‌خواهیم که پیشنهادات عملی خود را در این رابطه ارائه کنندو به منتقدان هم توصیه می‌کنم به عزم و امید مردم و تیم مذاکره کننده اعتماد بیشتری داشته باشند.                       
کد N266703