نشست وین امیدی برای حل بحران اوکراین

روسیه

تهران- ایرنا- درگیری ها در شرق اوکراین که بار دیگر به کشته و زخمی شدن دهها تن دیگر انجامید به تشدید بحران در این کشور دامن زد و این در حالی است که تمامی امیدها به نشست آتی وین دوخته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از اسلاویانسک، پارلمان اوکراین نیز روز سه شنبه با هدف بررسی بحران در این کشور و پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد.

از سوی دیگر ˈویلیام هیگˈ وزیر امور خارجه انگلیس امشب وارد ˈکی یفˈ می شود تا با مقامات اوکراین بحران این کشور را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد.

این در حالی است که وزیران امور خارجه 30 کشور جهان بزودی در وین طی نشستی بحران اوکراین و راه های مهار آن را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه روسیه و ˈآندری دشیتساˈ وزیر امور خارجه اوکراین نیز از جمله شرکت کنندگان اجلاس وین هستند که در چارچوب کمیته وزیران شورای اروپا برگزار می شود.

منابع رسمی در اوکراین اعلام کردند که در درگیری های روزدوشنبه در اسلاویانسک حداقل چهار تن از نیروهای ارتش این کشور کشته و سی تن دیگر مجروح شدند.

وزارت کشور اوکراین همچنین اعلام کرد که نیروهای جدایی طلب از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

در این درگیری ها یک هلی کوپتر ارتش اوکراین نیز با استفاده از سلاح سنگین سرنگون شد. این چهارمین هلی کوپتر ارتش اوکراین است که از روز جمعه تا کنون توسط نیروهای جدایی طلب این کشور هدف قرار گرفته و سرنگون می شود.

این در حالی است که روسیه نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی درمناطق شرقی اوکراین و بویژه در شهرهای ˈاسلاویانسکˈ و ˈکراماتورسکˈ هشدار داد.

به دلیل تشدید درگیری ها در این مناطق موادغذایی و دارو به شدت کمیاب شده است. مسکو تاکید دارد که تداوم این بحران می تواند صلح و ثبات در تمامی اروپا را به مخاطره اندازد.

از سوی دیگر بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد با تشدید درگیری ها در شرق اوکراین از آمادگی خود برای میانجیگری و حل بحران خبر داد.

ˈدیدیه بورکالترˈ رییس سازمان امنیت وهمکاری اروپا نیز قرار است فردا (چهارشنبه) با سفر به مسکو بحران اوکراین را با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه مورد بررسی قرار دهد.

دراین نشست زمینه های برگزاری اجلاسی به ابتکار سازمان امنیت وهمکاری اروپا با هدف خاتمه دادن به بحران اوکراین مورد بررسی قرار می گیرد.

اروپام 1583 ** 1064
کد N266502