پرواز هواپیماهای روسی در نزدیکی ساحل کالیفرنیا و گوام

فرمانده نیروهای هوایی آمریکا در اقیانوسیه اعلام کرد، مداخله روسیه در اوکراین با افزایش فعالیت نیروی‌های روسیه در منطقه آسیا-اقیانوسیه همراه شده است که به منظور قدرت نمایی و جمع‌آوری اطلاعات انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ژنرال هربرت کارلیزل، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اقیانوسیه گفت: این اقدامات شامل پروازهای نیروی هوایی روسیه در سواحل کالیفرنیا و نزدیک جزیره گوآم آمریکا در منطقه اقیانوسیه می‌شود.

وی هم‌چنین تاکید کرد که میزان گشت‌زنی‌های روسیه در اطراف جزایر ژاپن و کره به طور چشمگیری افزایش داشته است. به گفته وی تحرکات دریایی روسیه نیز به همین میزان افزایش داشته است.

ژنرال کارلیزل در سخنرانی خود در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل واشنگتن با تصاویری نشان داد که جت جنگنده F-15 آمریکا یک هواپیمای روس "بیر" را بر فراز گوآم رهگیری کرده است.

در دوران جنگ سرد به بمب افکن‌های استراتژیک توپولف Tu-95، "بیر" (Bear-خرس) گفته می‌شد و این مقام آمریکایی از این نام در سخنانش استفاده کرد.

ژنرال کارلیزل ادامه داد: قطعا آنچه که در اوکراین و کریمه رخ می‌دهد برای ما نیز چالش محسوب می‌شود. این حوادث حتی در آسیا-اقیانوسیه و حتی اروپا چالش است.

به گفته وی، اقدام روسیه با هدف قدرت نمایی انجام می‌شود و گشت‌زنی نیروی هوایی روسیه شامل نظارت بر فعالیت‌های نظامی آمریکا در ژاپن و کره جنوبی نیز می‌شود.

انتهای پیام

کد N266275