واشنگتن شورشیان سوری را به رسمیت شناخت/مخالفان در آمریکا دفتر دایر می کنند

آمریکا اروپا

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از تصمیم دولت این کشور برای صدور مجوز جهت دایر شدن دفتر مخالفان سوری در واشنگتن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دولت آمریکا به شورای ائتلاف مخالفان حکومت بشار اسد اجازه داد تا در واشنگتن، پایتخت آن کشور، دفتر رسمی نمایندگی تاسیس کنند.

"ماری هارف" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه ای که ۱۵ اردیبهشت ماه در این مورد منتشر شد اعلام کرد: آمریکا به عنوان بخشی از فعالیتهای خود برای رسمیت بخشیدن به روابط خود با مخالفان میانه روی بشار اسد و یاری‌ رسانی به کسانی که در داخل سوریه به کمک نیاز دارند، چنین تصمیمی گرفته است.

به گفته هارف دفتر شورای ائتلاف مخالفان بنا بر قوانین آمریکا به عنوان دفتر نمایندگی خارجی شناخته خواهد شد.

هارف همچنین اعلام کرد که دولت آمریکا در حال همکاری با کنگره این کشور برای اختصاص ۲۷ میلیون دلار کمک غیر از ابزار کشتاری برای مخالفان سوریه است.

در عین حال به گفته او کمک های غیرکشتاری برای فرماندهان مخالف دولت اسد در ارتش آزاد سوریه نیز افزایش پیدا می کند.

جدیدترین سیاست های واشنگتن در قبال شورای ائتلاف مخالفان سوریه چند روز پیش از سفر احمد جربا، رئیس این ائتلاف، به واشنگتن اعلام می شوند.

جربا قرار است روز پنجشنبه با جان کری، وزیر خارجه آمریکا، دیدار کند.

گفته می شود این تصمیم به دلیل موفقیت های اخیر ارتش سوریه در برابر مخالفان اتخاذ شده است. طی هفته های گذشته نیروهای دولت سوریه و هواداران اسد توانسته اند به موفقیت هایی در نبرد علیه مخالفان دست پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ایجاد دفتر نمایندگی ائتلاف مخالفان سوریه برابر با تائید آنها به عنوان دولت سوریه نیست و این کار بازتاب هم‌ پیمانی آمریکا با ائتلاف مخالفان به عنوان نمایندگان قانونی مردم سوریه است.

ائتلاف مخالفان سوریه که به ائتلاف ملی نیز مشهور است در سال ۲۰۱۲ در دوحه شکل گرفت. این شورا نمایندگانی از ارتش آزاد سوریه را نیز در بر می گیرد.