فومنی: دولت پذیرای انتقادات منصفانه است/با تخریب‌گرها برخورد قانونی شود

دولت,تخريب,نقد و انتقاد

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات با بیان اینکه "تخریب، تهمت و افترا از جمله افعال حرام هستند"، اظهار کرد: هرکسی که بخواهد با تخریب کار خود را پیش ببرد، فردی گناهکار است که فعل حرام انجام داده است.

حجت‌الاسلام محمد زارع فومنی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "در دین مبین اسلام نقد و انتقاد منصفانه و عملی توصیه شده است"، گفت: چنانچه نقد از مرز خود خارج شود، به تخریب می‌انجامد که تخریب نیز خود فعلی حرام است و به همین دلیل فردی که فعل حرامِ تخریب را انجام می‌دهد فردی گناهکار به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه "تخریب و تهمت و افترا، نقد مغرضانه به حساب می‌آید"، افزود: چنانچه فردی بخواهد با هوچی‌گری و شارلاتان‌بازی سیاسی بخواهد کار خود را پیش ببرد و با آبروی افراد بازی کند، عمل کننده فعل حرام می‌شود. هیچکس نباید از نقد منصفانه و عالمانه فرار کند. نقد منصفانه باید در فضایی صورت بگیرد که همگان بتوانند آن را مطرح کنند. در جامعه هیچکس نباید از نقد فراری باشد، چراکه آنهایی که از نقد فرار می‌کنند افرادی دیکتاتور هستند.

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات با اشاره به وضعیت فضای نقادی در جامعه خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز در جامعه ما نقد منصفانه انجام نمی‌شود، چراکه برخی افراد، اخلاق را کشته‌اند یا اینکه با اقدامات خود اخلاق را زیرسوال برده‌اند.

فومنی با اشاره به گروه‌های بی‌نام و نشانی که پروژه‌های تخریبی را کلید می‌زنند، اظهار کرد: عده‌ای بواسطه شرایط کنونی جامعه و با ترس از اینکه اقدامات گذشته‌ آنها برای همگان روشن شود، در تلاشند تا با اقدامات و پروژه‌های تخریبی خود ضمن آلوده کردن فضای جامعه، مانع از انجام وظایف دولت شوند.

این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه "باید جلوی افراطی‌ها را در سریعترین زمان ممکن گرفت"، افزود: باید جلوی تخریب‌گرها و افراطی‌گرها - خواه اصلاح‌طلب یا اصولگرا - ایستاد و مانع از ادامه فعالیت آنها شد؛ چراکه ما در دین مبین اسلام به اعتدال دعوت شده‌ایم و باید همواره با اعتدال رفتار کنیم.

وی با اشاره به پشتیبانان گروه‌های تخریب‌گر در جامعه، گفت: این گروه‌ها از سپرهای آهنینی برخوردارند. این گروه‌ها پدران معنوی، سیاسی و اقتصادی شناخته شده‌ای دارند و به همین واسطه برای خود سپری آهنین ساخته‌اند به همین دلیل است که خیلی از افراد می‌ترسند که با آنها برخورد کنند.

فومنی با بیان اینکه "دولت یازدهم پذیرای انتقادات منصفانه است"، خاطرنشان کرد: نقد منصفانه با نقد ظالمانه و مغرضانه تفاوت‌های آشکاری دارد. اگر امروز افراد جامعه بخواهند نقد منصفانه‌ای نسبت به عملکرد دولت داشته باشند، هیچ اشکالی ندارد چراکه دولت خود پذیرای انتقادات است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه "دولت باید در مقابل تخریب‌گر‌ها سعه صدر داشته باشد و از جنجال‌آفرینی بپرهیزد"، تصریح کرد: چنانچه دولت بخواهد در مقابل تخریب‌گرها و پروژه‌های تخریبی آنها عکس‌العمل از خود نشان دهد از کار اصلی خود که اجرای قانون و اداره کشور است باز می‌ماند. دولت هیچگاه نباید جواب منتقدان خود را با انتقاد بدهد بلکه باید دلایل خود را بصورت منطقی مطرح کند.

وی با انتقاد از تیم اطلاع‌رسانی دولت اظهار کرد: دولت باید دائماً اطلاع‌رسانی صحیح و روشنی داشته باشد. متأسفانه ما امروز مشاهده می‌کنیم به دلیل اینکه دولت اطلاع‌رسانی صحیح و روشنی نسبت به فعالیت‌های خود ندارد، برخی افراد و گروه‌ها انتقادات خود را هرچه شدیدتر از گذشته مطرح می‌کنند. دولت باید در تلاش باشد تا با تجدیدنظر در تیم اطلاع‌رسانی خود مانع از بوجود آمدن چنین شرایطی شود.

فومنی در پایان با بیان اینکه "باید با کسانی که قصد تخریب و توهین به انقلاب، نظام و کشور را دارند برخورد قانونی شود"، گفت: در شرایط کنونی دولت باید ضمن سکوت در مقابل برخی منتقدان و تخریب‌گران تلاش کند که اطلاع‌رسانی صحیحی نسبت به امور داشته باشد؛ چراکه اگر دولت آمار و اطلاعات صحیح را به مردم بدهد، فاصله میان مردم و دولت کاسته شده و دیگر کسی اجازه تخریب پیدا نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N266051