ترکیه نسبت به شمار خبرنگاران زندانی در این کشور واکنش نشان داد

خبرنگاران

آنکارا- ایرنا- وزارت دادگستری ترکیه نسبت به گزارش موسسه ˈبین المللی مطبوعاتˈ مبنی بر زندانی بودن 44 نفر از خبرنگاران در این کشور واکنش نشان داد و با انتشار اطلاعیه ای شمار خبرنگاران زندانی در ترکیه را 29 نفر اعلام کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، در این اطلاعیه آمده است که از میان 29 خبرنگار زندانی در ترکیه هجده نفر از آنان مجرم شناخته شده اند و 11 نفر دیگر در انتظار تشکیل دادگاه هستند.

وزارت دادگستری ترکیه در این اطلاعیه اعلام کرد که این خبرنگاران به عضویت در سازمان های غیر قانونی ˈپ.ک.کˈ ، ˈجبهه آزادی انقلابی مردم ˈ ، سازمان های ˈمارکسیستی و لنینیستی ˈو ˈ جاسوسیˈ متهم هستند و در زندان بسر می برند.

موسسه ˈبین المللی مطبوعاتˈ که مقر در آن در وین است پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که در پی افزایش فشار دولت آنکارا به رسانه های جمعی ، 44 نفر از روزنامه نگاران ترکیه در زندان بسر می برند.

در این گزارش آمده است ، واقعیت تلخ این است که شماری از روزنامه نگاران در ترکیه در پی انتشار نوارهای صوتی مخالف دولت از کار برکنار و یا مجبور به خود سانسوری شده اند.

افزون بر آن در پی شکایت دادگاه ها ، نوشتارهای مخالفان در شبکه های اجتماعی نیز برداشته می شود.

موسسه فریدم هاوس (خانه آزادی) نیز به تازگی در گزارش سال 2014 میلادی از وضعیت آزادی مطبوعات در جهان ، ترکیه را بعد از 15 سال در ردیف کشورهای ˈفاقد آزادی مطبوعات ˈ قرار داد.

موسسه فریدم هاوس، اخراج گسترده اصحاب رسانه از موسسات خبری ترکیه بعد از رویدادهای پارک ˈگزیˈ در سال گذشته، اعمال سانسور و خودسانسوری در رسانه ها و نبود شفافیت مالکیت در موسسات رسانه ای را از مهم ترین معیارهای کاهش جایگاه ترکیه از رده کشورهای دارای آزادی رسانه ای محدود، به رده کشورهای فاقد آزادی رسانه ای ، قرار داده است.

بر اساس این گزارش، ترکیه با 14 رتبه نزول، در ردیف 134 کشور جهان قرار گرفت.

در ارزیابی موسسه فریدم هاوس ، ترکیه تنها کشور در بین 42 کشور اروپایی فاقد آزادی رسانه ای است.

این نهاد مدنی که از آن به عنوان یک نهاد مستقل یاد می شود، در 15 سال اخیر ترکیه را همواره در ردیف کشورهای دارای آزادی رسانه ای محدود قرار داده بود و این برای نخستین بار است که ترکیه در رده یک کشور فاقد آزادی مطبوعات قرار می گیرد.

خاورم* 230 ** 1917
کد N265817