هاشمی رفسنجانی:ایران مصمم به تعامل منطقه‌ای و بین‌المللی است

سیاسی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد که نگاه دولت فعلی که برخاسته از آرای مردم است، در تعامل و همکاری براساس احترام متقابل با دنیا جدّی است و تصادفی نیست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار اعضای هیأت پارلمانی ایتالیا، تاریخ باستانی را وجه مشترک دو کشور خواند و گفت: سابقه دیرینه ایران و ایتالیا در تاریخ جهان، آینده‌ای را برای مسؤولان دو کشور ترسیم می‌نماید که برای همکاری عمیق‌تر، فکر وبرنامه‌ریزی بیشتری کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به تقاضای سرپرست هیأت ایتالیایی در خصوص ترسیم دورنمای سیاست خارجی ایران، گفت: نگاه دولت فعلی که برخاسته از آرای مردم است، در تعامل و همکاری براساس احترام متقابل با دنیا جدّی است و تصادفی نیست که حل مسایل هسته‌ای در اولویت برنامه‌های دولت برای سیاست خارجی قرار می‌گیرد.

هاشمی رفسنجانی، فضای باز را اساس برنامه‌های دولت در سیاست داخلی دانست و گفت: موافقان و مخالفان ابراز عقیده می‌کنند و دولت با ثبات سیاسی و بر اساس اصل قرآنی همه حرف‌ها را می‌شنود و بهترین‌ها را انتخاب می‌نماید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سفر قبل از انقلاب خود به ایتالیا و ارائه تحلیلی از عملکرد دولت¬های متعدد ایتالیا در دوره‌های مختلف، گفت: در زمان جنگ ایتالیا به تعهداتش عمل نمی‌کرد، امّا در دوران سازندگی، همکاری‌های خوبی در تقویت صنعت و تولید فولاد داشت و برای الان و آینده هم منافع دو کشور در همکاری بیشتر است.

وی در پاسخ به سؤال سناتور لوکوتز باریکیوتی در خصوص پرونده هسته‌ای، جایگاه زن در جامعه و آینده روابط ایران با جهان، گفت: با توجه به جامعه تحصیلکرده، مخصوصاً حضور خانم‌ها در مقاطع عالی تحصیلی و حاکمیت تعقل و تدبیر دیپلماتیک در فضای مذاکرات، به آینده مسایل هسته‌ای و روابط با جهان خوشبین هستیم.

همچنین در پاسخ به سؤال سناتور وینچنزو آمندولا درباره روابط ایران و عربستان، گفت: راه‌حل مسایل دو کشور با توجه به مشترکات منطقه ای و اسلامی و تجربه عملی گذشته که یخ‌های روابط را آب کرده بود، خیلی آسان است.

وی افزود: مذاکره من و ملک عبدالله در مقاطع برگزاری کنفرانس اسلامی در سنگال و سپس در سفر ایشان به ایران، اختلافات دو کشور درباره میزان تولید نفت و روابط کشورهای اسلامی را تبدیل به همکاری و همدلی کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تحولات کشورهای شمال آفریقا و نوع نگاه ایران، گفت: تندروها حرکت انقلابی مردم آن کشورها را منحرف کردند و نارضایتی مردم از هرج‌ومرج های سیاسی و اجتماعی باعث برگشت نظامی‌ها شده است.

وی افزود: استبداد، استعمار و افراط سه ضلع یک مثلث شوم هستند که مردم آن مناطق را گرفتار کرده‌ است.

هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به سؤال گرگوریو جیتی درباره خصوصی سازی، گفت: مشکلات فعالیت بخش خصوصی با اصلاح اصل 44 قانون اساسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام برطرف شد که اگر درست اجرا می شد، شاهد درخشش آن در جامعه و همکاری بخش خصوصی بین‌المللی بودیم.

وی با اشاره به تصویب محل‌های مصرف برای درآمدهای حاصل از واگذاری‌ها به بخش خصوصی گفت: در مصوبات مجمع، درآمدها در خدمت تقویت بخش خصوصی و تعاونی‌ها و معیشت نیازمندان است که امیدواریم دولت آقای روحانی، آن سیاست را به مسیر درست خویش بر‌گرداند.

در آغاز این دیدار، سناتور اتئوره روزاتو نیز با تأکید بر روابط عمیق دو کشور، گفت: حضور این هیأت در راستای تحولاتی است که با آغاز دولت آقای روحانی در روابط جمهوری اسلامی با اروپا ایجاد شده است.

نماینده مجلس سنا از حزب دموکراتیک با ارائه گزارشی از تنوع قومیت‌ها در جغرافیای ایتالیا و تعدد افکار و احزاب سیاسی، گفت: خواستار گسترش روابط ایران و ایتالیا در عالی ترین سطوح هستیم.

وی با بیان اهداف برگزاری نمایشگاه سال 2015 ایتالیا در میلان گفت: فضای وسیعی در قلب نمایشگاه برای ایران در نظر گرفته شد تا هم بهتر خود را معرفی کند و هم مردم ما بیشتر توانایی‌های کشور شما را بشناسند.

روزاتو با ستایش از روحیه مدنیت و فرهیختگی فرهنگی ایران گفت: برای شناسایی هر کشوری باید با مردم آن کشور گفت‌وگو کرد و ایران مردمی متمدن و با فرهنگ دارد.

وی با یادآوری سوابق همکاری هاشمی رفسنجانی با دولت‌های ایتالیا گفت: نقش جناب‌عالی و جایگاه ایران در مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی همیشه مورد توجه مسؤولان کشور متبوعم خواهد بود.

انتهای پیام

کد N265636