حمایت وزرای خارجه ایران و ارمنستان بر حل مسالمت آمیز بحران قره باغ

بحران قره باغ

تهران - ایرنا- وزیران امور خارجه ایران و ارمنستان با حمایت از حل مسالمت آمیز بحران قره باغ بر گسترش مناسبات دو جانبه بیش از پیش در مسیر منافع متقابل دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف و ادوارد نعلبندیان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان امروز (دوشنبه) تحولات مهم منطقه از جمله وضعیت سوریه و اوکراین را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

در دیدار وزیر خارجه ارمنستان از کشورمان که به دعوت رسمی ظریف صورت گرفته است، آخرین روند روابط دوجانبه و موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر وزرای خارجه دو کشور قرار گرفت.

ظریف در این دیدار با مستحکم و دوستانه خواندن روابط دو کشور که بر پایه روابط عمیق فرهنگی و ارتباطات مردمی و همچنین در چارچوب احترام متقابل براساس منافع مشترک و حسن همجواری شکل گرفته است، مواضع دو کشور در موضوعات مهم منطقه و جهان را نزدیک و حمایت های متقابل دو کشور از یکدیگر در عرصه مجامع بین المللی را با اهمیت خواند.

ظریف با تشریح رویکرد سیاست خارجی دولت دکتر روحانی بویژه در بخش تقویت همکاری ها با همسایگان، اهمیت روابط بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را مورد تأکید قرار داد.

وی با مرور بر مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی، ارتقای روابط در زمینه های مختلف را مورد تاکید قرار داد و با توجه به ظرفیت های موجود برای تعمیق حوزه اقتصادی روابط دو کشور و هم سطح با مناسبات سیاسی دو جانبه، همکاری ها در بخش های مختلف از جمله حمل و نقل ، انرژی و روابط بانکی را با همتای ارمنی خود مورد تبادل نظر قرار داد .

فعال سازی مجدد کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در دوره جدید روابط و با توجه به تغییر مسوول ارمنی این کمیسیون از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه کشورمان بود که طی آن تحرک بخشیدن به روابط دو کشور با برگزاری نشست های کمیسیون متشرک همکاری ها مورد تأکید قرار گرفت.

ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به سابقه روابط دو کشور ، آمادگی کشورش برای ارتقای همکاری ها در زمینه های مختلف را اعلام و با توجه به فضای مثبت گفت و گوهای انجام شده را اعلام کرد.

وی با ابراز امیدواری نبت به گسترش بیش از پیش مناسبات دو جانبه در مسیر منافع متقابل دو کشور،

از دکتر ظریف برای دیدار از ارمنستان دعوت کرد.

نعلبندیان همچنین با استقبال از گفت و گوهای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 ابراز امیدواری کرد، این گفتگوها با اهتمام طرفین مذاکره به نتایج مثبت دست یابد.

سیام**2025**1572
کد N265483