رایزنی وزیران خارجه ایران و ارمنستان

سیاسی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان صبح روز دوشنبه با ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در دیدار وزیر خارجه ارمنستان از کشورمان که به دعوت رسمی دکتر ظریف صورت گرفته است ، آخرین روند روابط دوجانبه و موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر وزرای خارجه دو کشور قرار گرفت .

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با مستحکم و دوستانه خواندن روابط دو کشور که بر پایه روابط عمیق فرهنگی و ارتباطات مردمی و همچنین در چارچوب احترام متقابل براساس منافع مشترک و حسن همجواری شکل گرفته است ، مواضع دو کشور در موضوعات مهم منطقه و جهان را نزدیک و حمایت های متقابل دو کشور از یکدیگر در عرصه مجامع بین‌المللی را با اهمیت خواند .

وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح رویکرد سیاست خارجی دولت روحانی بویژه در بخش تقویت همکاری ها با همسایگان ، اهمیت روابط بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را مورد تأکید قرار داد .

ظریف با مرور بر مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف همکاری های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و پارلمانی ارتقاء روابط در زمینه های مختلف را مورد تأکید قرار داد و با توجه به ظرفیت های موجود برای تعمیق حوزه اقتصادی روابط دو کشور و هم سطح با مناسبات سیاسی فیمابین ، همکاری ها در بخش های مختلف از جمله حمل و نقل ، انرژی و روابط بانکی را با همتای ارمنی خود مورد تبادل نظر قرار داد.

فعال سازی مجدد کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در دوره جدید روابط و با توجه به تغییر مسئول ارمنی این کمیسیون از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه کشورمان بود که طی آن تحرک بخشیدن به روابط دو کشور با برگزاری نشست های کمیسیون متشرک همکاری ها مورد تأکید قرار گرفت .

ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به سابقه روابط دو کشور ، آمادگی کشورش برای ارتقاء همکاری ها در زمینه های مختلف را اعلام و با توجه به فضای مثبت گفت‌وگوهای انجام شده ابراز امیدواری کرد : مناسبات فیمابین بیش از پیش در مسیر منافع متقابل دو کشور گسترش یابد .

وی از ظریف برای دیدار از ارمنستان دعوت به عمل آورد .

نعلبندیان همچنین با استقبال از گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 ابراز امیدواری کرد : این گفت‌وگوها با اهتمام طرفین مذاکره به نتایج مثبت دست یابد .

طرفین در این دیدار از حل مسالمت‌آمیز بحران قره باغ حمایت نمودند.

ظریف و ادوارد نعلبندیان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان همچنین در این دیدار تحولات مهم منطقه از جمله وضعیت سوریه و اوکراین را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند .

انتهای پیام

کد N265429

وبگردی