رییس‌جمهور در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت بهداشت:

هدف دولت بهبود سلامت جامعه و کاهش هزینه درمانی مردم است

دولت,رییس‌جمهور,نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت بهداشت

باید گردشگری سلامت در کشور گسترش یافته و بتوانیم خدمات پزشکی را در نقاط مختلف کشور نه تنها به مردم ایران بلکه به همه مردم منطقه ارائه دهیم.

رییس جمهوری با تشریح برنامه‌های دولت برای بهبود وضعیت بهداشت و سلامت جامعه و کاهش هزینه‌های مردم در بخش درمان، بر ضرورت تلاش دستگاه‌ها در جهت اصلاح فرهنگ عمومی و مشارکت برای بهبود کیفیت ارائه خدمات به مردم تأکید کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز (دوشنبه) در نشست با وزیر، معاونان، مشاوران و مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور این اقدام را آغازی برای مسابقه خدمت‌رسانی به ملت شریف ایران در بخش سلامت توصیف و اظهار امیدواری کرد تا پانزدهم اردیبهشت ۹۳ به عنوان روزی مهم در تاریخ سلامت ملت ایران ثبت شود.

رییس جمهور با بیان اینکه در حوزه سلامت پیش از هر اقدامی باید به ارتقای فرهنگ عمومی کمک کنیم، به برخی رفتارهای نامطلوب در مراجعه به پزشک و اقدامات درمانی اشاره و خاطر نشان کرد: تا زمانی که فرهنگ حرفه‌ای پزشکی و سبک زندگی جامعه در حوزه بهداشت، درمان و سلامت اصلاح نشود نمی‌توانیم به موفقیت و تحول در این بخش دست پیدا کنیم.

روحانی افزود: اولین قدم در تحول نظام سلامت اصلاح سبک زندگی است و آموزش و پرورش و رسانه‌ها بویژه رسانه ملی می‌توانند نقش بسزایی را در جهت اصلاح فرهنگ مردم در حوزه درمان و سلامت ایفا کنند.

رییس جمهور با بیان اینکه بخش بزرگی از بیماری‌هایی که امروز در در جامعه وجود دارد به نوع و سبک زندگی مربوط می‌شود، گفت: بسیاری از رفتار‌ها، بدبینی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها در محیط زندگی مشکلات و فشارهای عصبی را ایجاد می‌کند که خود زمینه‌ساز بروز و تشدید بیماری‌های گوناگون جسمی خواهد بود.

 روحانی ادامه داد: همه باید دست به دست هم بدهیم تا از فشارهای روحی و روانی که معضلات بسیاری در سلامت مردم به وجود می‌آورد کاسته و آرامش را در جامعه ایجاد کنیم.

رییس جمهور با اشاره به ضرورت اقداماتی نظیر تشویق مردم به ورزش در جهت ارتقای سلامت جامعه گفت: نباید در موضوع نظام سلامت تنها از یک وزارتخانه انتظار داشت تا همه اقدامات را به تنهایی برعهده گیرد، بلکه برای رفع مشکلات و معضلات در این بخش باید همگان به میدان بیایند.

 روحانی با تأکید بر ضرورت نظارت بر عملکرد‌ها در حوزه بهداشت و درمان و مقابله جدی با فساد در چرخه نظام سلامت افزود: توجه به سلامت مردم از اهمیت بالایی برخوردار بوده و با نظارت دقیق باید از احتمال بروز هرگونه فساد در بخش درمان و دارو جلوگیری و با آن مقابله کنیم.
رییس جمهوری با اشاره به تلاش دولت در جهت کاهش مشکلات مردم در بخش درمان و سلامت و رفع دغدغه‌ها در این حوزه اظهار کرد: احترام و کرامت به مردم، ایجاد فضای اعتماد، روحیه و نشاط و متمرکز شدن ارائه خدمات پزشکی و درمانی به بیماران به گونه‌ای که تمامی مراحل تشخیص، درمان و ارائه دارو به بیمار در یک بیمارستان انجام شود از جمله اهدافی است که در طرح تحول نظام سلامت از سوی دولت دنبال می‌شود.

روحانی همچنین با اشاره به ضرورت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان در زمینه ساخت تجهیزات و لوازم پزشکی مورد نیاز در داخل کشور گفت: امروز بخش پزشکی و سلامت با پیشرفت‌های فراوانی که داشته از افتخارات کشور و نظام به شمار می‌آید.
رییس شورای عالی سلامت با اشاره به اینکه بسیاری از بیماری‌ها که پیش از این لزوماً برای درمان آن‌ها نیاز به اعزام به خارج از کشور بود توسط پزشکان و متخصصان داخلی درمان می‌شود، تصریح کرد: باید امکانات خود را در جهت آموزش و تربیت متخصصین در داخل کشور توسعه دهیم.

روحانی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در آینده به قطب پزشکی در منطقه تبدیل شود، گفت: باید گردشگری سلامت در کشور گسترش یافته و بتوانیم خدمات پزشکی را در نقاط مختلف کشور نه تنها به مردم ایران بلکه به همه مردم منطقه ارائه دهیم.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به بهره‌مندی و تشویق خیرین و نیکوکاران در جهت بازسازی و نوسازی بیمارستان‌های کشور گفت: مطمئناً هیچ اقدامی بدون مشارکت مردم امکان تحقق و موفقیت نخواهد داشت.

روحانی با بیان اینکه به دنبال ایجاد دولت الکترونیک در کشور هستیم، گفت: مردم باید بتوانند به راحتی از فناوری اطلاعات در حوزه سلامت و درمان استفاده کنند و در این راستا باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا همه مردم دارای کارت سلامت شوند.

رییس جمهور با بیان اینکه بدون سلامت، توسعه و نشاط امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان به مدارج عالی اهداف نظام جمهوری اسلامی دست یافت، اظهار امیدواری کرد تا با اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور هزینه‌های مردم در این بخش کاهش یافته و مردم با احترامی بیشتر و در زمانی کمتر به سلامت دست پیدا کنند.

روحانی افزود: البته این اقدام بزرگی است که نباید انتظار داشت یک شبه به تمامی اهداف خود برسد اما دولت این روال را قدم به قدم ادامه می‌دهد تا ان‌شاءالله به نقطه مطلوب دست پیدا کند.

پیش از سخنان رییس جمهوری، هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برخی از معاونین و مشاورین این وزارتخانه گزارشی از عملکرد بخش‌های مختلف مرتبط با بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برنامه‌ریزی‌ها در جهت ارتقای سطح سلامت و درمان مردم ارائه کردند.

کد N265392