اجلاس جی 7 برای قطع وابستگی از گاز روسیه

جی 7,ایتالیا

رم- ایرنا- وزرای انرژی کشورهای گروه جی 7 به دنبال بحران اوکراین و به منظور خروج از وابستگی به گاز روسیه، امروز و فردا (دوشنبه و سه شنبه) طی نشستی در شهر رم طرح جهانی توسعه شبکه انتقال و منابع انرژی را مورد بررسی قرار می دهند.

به گزارش روزدوشنبه ایرنا، سران دولت ها و کشورهای عضو گروه 7، وزرای انرژی خود را مامور بحث و بررسی برای یافتن روش های تقویت امنیت انرژی جمعی کرده و امروز و فردا در نشستی که در رم برگزار خواهد شد، شرکت می کنند.

هدف از این طرح، مقابله با سلاح انرژی است که روسیه از آن به عنوان یک ابزار سیاسی جغرافیایی استفاده می کند. اتحادیه اروپا 30 درصد از گاز مصرفی خود را از روسیه تامین می کند.

ˈ فدریکا گوئیدیˈ وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا ضمن میزبانی این نشست، ریاست اجلاس را نیز برعهده خواهد داشت. وزرای انرژی کشورهای جی 7 در این نشست، به تنظیم سندی می پردازند که در اجلاس بعدی تصویب خواهد شد.

در اجلاس رم درباره موضوعات مهمی بویژه متنوع کردن منابع اولیه، کانال های تهیه انرژی، فنآوری تولید و توزیع انرژی، توسعه منابع قابل تجدید، سوخت های متفاوت و بهره وری انرژی بحث و گفت وگو می شود.

از دیگر مباحث مطرح در این اجلاس می توان از موضوعات ساختاری، فناوری های نوین از جمله شبکه برقی موسوم به ˈاسمارت گریدˈ یعنی شبکه ای با توان کنترل جریانات تولید و مصرف برق بدون از دست دادن انرژی، نام برد.

در این اجلاس علاوه بر وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا، ˈگونتر اوتینگرˈ کمیسر انرژی اتحادیه اروپا و وزیر اکولوژی و توسعه قابل حمایت فرانسه، وزیر امور اقتصادی و انرژی آلمان، وزیر انرژی و تغییرات اقلیمی انگلیس، وزیر انرژی آمریکا، وزیر اقتصاد تجارت و صنایع ژاپن، وزیر منابع طبیعی کانادا و مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی حضور دارند.

ˈروسیه که خود تا قبل از بحران اوکراین و الحاق کریمه به این کشور جزو هشت کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به جی8 بود پس از حوادث اوکراین از سوی دیگر اعضای این گروه کنار گذاشته شده است.ˈاروپام ** 2171**1485**
کد N264996