خاطرات صهیونیست‌ها از "سمیر جعجع"

سیاسی

نامزد شدن "سمیر جعجع" هم‌پیمان قدیمی صهیونیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری لبنان، خاطرات گذشته و دوره‌های آموزشی نظامی وی زیر نظر افسران رژیم صهیونیستی در دوران جنگ داخلی لبنان را در ذهن صهیونیست‌ها زنده کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر "عمری نیر" کارشناس رژیم صهیونیستی در امور لبنان، در گفت‌وگو با کانال 10 رژیم صهیونیستی گفت: "سمیر جعجع در دوران جنگ داخلی لبنان سردار جنگ لقب گرفته بود؛ وی در این دوران یکی از اعضای گروه چریکی خانواده امین الجمیل «الکتائب» بود. حزب الکتائب پس از آنکه در اواخر دهه هشتاد سعی داشت رویکرد خود را بر سایر احزاب مسیحی مارونی تحمیل کند، نام خود را به «القوات اللبنانیه» تغییر داد."

وی گفت: "جعجع وجهه مناسبی در میان لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها ندارد. وی یکی از فرماندهان نظامی در کشتار صبرا و شاتیلا است. وی تنها فرمانده چریکی از میان 15 نفر دیگر است که در دوران جنگ داخلی لبنان پشت میله‌های زندان قرار گرفت. جعجع بارها عازم اسرائیل شد و بسیاری از اسرائیلی‌ها او را می‌شناسند."

به گزارش شبکه العالم این کارشناس صهیونیست اظهار داشت: "در اولین دوران حکومت اسحاق رابین که شعار «کمک به مسیحیان برای حمایت از خودشان» سر داده می‌شد، این گروه چریکی از کمک‌های تسلیحاتی اسرائیل بهره جست و فرماندهان آنها توسط افسران اسرائیلی آموزش دیدند که یکی از آنها سمیر جعجع بود."

نیر ادامه داد: "در دوران جنگ داخلی لبنان، مخصوصا در دهه هشتاد؛ اسرائیل و سمیر جعجع دشمن مشترکی مثل سوریه و احزاب راستگرای لبنانی داشتند."

وی تاکید کرد: "با وجود اینکه جعجع نامزد مطرح جریان 14 مارس که مخالف سوریه و حزب‌الله و مورد تایید غرب است، اما فرصت پیروزی او در انتخابات ضعیف است."

عمری نیر خاطرنشان کرد: "در آغاز جنگ سوریه موقعیت حزب‌الله در افکار عمومی لبنان تغییر کرد اما در پی تحولات اخیر در عرصه جنگ داخلی سوریه و فاش شدن ماهیت گروه‌های مسلح سلفی افراطی که همه گروه‌ها را قتل عام می‌کنند، محبوبیت حزب‌الله در افکار عمومی مردم لبنان و کشورهای عربی افزایش یافت."

انتهای پیام

کد N264995