گروه‌های شیعی عراق در تلاش برای احیای ائتلاف‌ "اتحاد ملی"

سیاسی

گروه‌های شیعی در عراق در تلاش هستند تا با حمایت مراجعه دینی ائتلاف "اتحاد ملی" را احیا کنند تا بدین ترتیب مانع از ایجاد نظام دیکتاتوری در عراق شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی ایلاف، عمار حکیم، رهبر مجلس اعلای اسلامی عراق و رئیس فراکسیون "شهروند" که میزان آرای انتخاباتی آن با دولت قانون و جریان "آزادگان" وابسته به مقتدی صدر نزدیک بوده است با مراجع شیعه در نجف دیدار کرد تا اوضاع کشور پس از انتخابات را مورد بررسی قرار دهد.

در همین راستا حسون فتلاوی از نمایندگان فراکسیون شهروند که با شعار "شهروند پیروز می‌شود" در انتخابات شرکت کرد، عنوان داشت: مذاکرات عمار حکیم در نجف با این هدف بود که دولت آتی براساس ائتلاف‌ها تشکیل شود. به ویژه آنکه نتایج اولیه این انتخاب‌ها مشخص نکرده که اکثریت آراء متعلق به چه فراکسیونی است.

وی خاطرنشان کرد: فراکسیون شهروند هیچ خط قرمزی را بر هیچ یک از فراکسیون‌ها نگذاشته و با گروه‌هایی هم‌پیمان است که برنامه‌های دولتی آن‌ها با مجلس اعلای سلامی عراق همسو است.

فتلاوی گفت: اما تلاش‌ها در حال حاضر برای تشکیل مجدد ائتلاف ملی به عنوان یک نهاد سیاسی است تا اداره فعالیت‌های سیاسی و دولت آتی را به عهده داشته باشد نه آنکه که فراکسیون به حاشیه رانده شده باشد.

وی تصریح کرد: اصل مهم در ائتلاف ملی شیعیان این است که نه تنها نوری مالکی، نخست وزیر عراق برای بار سوم تصدی این منصب را برعهده نگیرد بلکه برای اینکه است که هیچ شخصیتی دیگری قدرت را به تنهایی در اختیار نداشته باشد و از این طریق دیکتاتوری در کشور شکل نگیرد.

از بین مراجع عالی تشیع که عمار حکیم با آن‌ها دیدار کرده است بشیر نجفی یکی از چهار مرجع بزرگ عراق است.

پیشتر نخست وزیر کنونی عراق پیش‌بینی کرده بود که در این انتخابات پارلمانی که اواخر هفته گذشته در سراسر کشور پایان یافت به پیروزی بزرگی دست خواهد یافت.

در این راستا یکی از اعضای ائتلاف دولت قانون وابسته به نوری مالکی به روزنامه الشرق الاوسط گفت: مذاکرات در این مرحله تنها به گروه‌های شیعی محدود شده است و اگر به حد نصاب لازم نرسیم به سراغ گروه‌های دیگر خواهیم رفت.

وی گفت: این به آن معنا نیست که ما فقط خواهان دولتی شیعی هستیم بلکه ما خواهان مشارکت گسترده گروه‌های دینی و نژادی هستیم.

این عضو ائتلاف مالکی تصریح کرد: ما مصر هستیم که مالکی برای بار سوم نخست وزیر شود و از این تصمیم عقب‌نشینی نمی‌کنیم.

انتهای پیام

کد N264725