معاون رئیس شورای روابط خارجی آمریکا:

ایران درمذاکرات هسته‎ای خلاقیت داشته است/ تهران از حق خود کوتاه نمی‎آید

سیاست خارجی

معاون رئیس شورای روابط خارجی آمریکا با اشاره به پیشنهاد جدید و جامع ایران در زمینه برنامه هسته‎ای اذعان کرد نشانه‎ای از چشم پوشی تهران از حقش مشاهده نمی‎شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایلان برمان -معاون رئیس شورای روابط خارجی آمریکا- در مقاله‎ای که سایت American.com منتشر شد، دیدگاه‎های خود را درباره آخرین تحولات در مذاکرات هسته‎ای میان ایران و گروه 5+1 پرداخت.

وی به پیشنهاد جامعی که ایران در جهت اعتمادسازی در حال تهیه است، اشاره کرده که شامل جزئیات تلاش‎های هسته‎ای تهران در ربع قرن اخیر است.

برمان در این زمینه می‎نویسد: "باید اعتراف کرد نظام ایران خلاق است. در میانه مذاکرات گسترده هسته‎ای با غرب، مقامات تهران راه جدیدی را باز کرده‎اند که سریع هم قابل اجرا نیست."

وی همچنین می‎افزاید برنامه زمان بندی شده برنامه اقدام مشترک (JPA) از ژانویه آغاز شده است و از هم اکنون در واشنگتن در حال برنامه‎ریزی برای گام‎های بعد از آن هستند: "بسیاری در کنگره از کاخ سفید می‎خواهند که در صورتی که به توافق پایداری برای کاهش قابلیت ایران دست نیابیم، پس از پایان زمان JPA، فشار اقتصادی قابل توجهی بیاورند."

معاون شورای روابط خارجی آمریکا چنین اقدامی را بر خلاف خواست ایران می‎داند و پیشنهاد سند جامع را در جهت مقابله با آن ارزیابی می‎کند که باعث تاخیر در روند کارها می‎شود.

برمان در ادامه مجدداً دو ادعای آمریکا را مبنی بر تلاش تهران برای اتلاف زمان و اینکه نشستن ایران بر سر میز مذاکرات نتیجه تحریم‎هاست، را تکرار کرده است.

این در حالی است که ایران همواره آمادگی خود را بر مذاکره اعلام کرده و خواستار نتیجه بخش بودن مذاکرات است.

وی اعتراف می‎کند: "تاکنون دولت ایران نشانه‎ای از اینکه حاضر به دست کشیدن از توسعه برنامه هسته ای است، مشاهده نمی‎شود و تهران همچنان آن را "حق مسلم" خود می‎داند."

کارشناس مسائل ایران در پایان توافق ژنو را بر اقتصاد ایران موثر دانسته است و مدعی شده ادامه این وضعیت به نفع ایران است.