76دانشجوی دانشگاه الازهر به دلیل اعتراض علیه دولت ازتحصیل محروم شدند

دانشجو

تهران - ایرنا - 76 نفر از دانشجویان دانشگاه ˈالازهرˈ مصر به خاطر شرکت در اعتراض های ضد دولتی از دانشگاه اخراج شدند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه ˈالاهرامˈ مصر، ˈاسامه العبدˈ رییس این دانشگاه اعلام کرد که تحقیقات نشان می دهد دانشجویان اخراجی در فعالیت هایی که ناقض قوانین دانشگاه است شرکت کرده اند. طبق این گزارش، 36 نفر از این دانشجویان در شعبه دانشگاه الازهر در شهر دلتای نیل مشغول به تحصیل بودند.

دانشجویان دانشگاه الازهر قاهره که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های علوم اسلامی در خاورمیانه محسوب می شود در اعتراض هایی که پس از کودتای نظامی و برکناری ˈمحمد مرسیˈ رییس جمهوری این کشور در ژوییه (تیر ماه) گذشته، شکل گرفت پیشتاز هستند.

سرکوب اعتراض های دانشجویان این دانشگاه به دست نیروهای امنیتی مصر به کشته شدن دهها دانشجو منجر شده است. شمار زیادی از این دانشجویان معترض به اتهام درگیری با پلیس بازداشت و محاکمه شده اند.

ˈعدلی منصورˈ رییس جمهوری موقت مصر در ماه فوریه (بهمن/دی) این مجوز را به دانشگاه ها داد که به موجب آن روسای دانشگاه ها می توانند دانشجویان معترض را اخراج کنند.

برپایه این مجوز،25 دانشجوی این دانشگاه در ماه مارس (اسفند/فروردین) اخراج شدند.

این گزارش افزود: آغاز نیمسال تحصیلی جاری به دلایل امنیتی با سه هفته تاخیر مواجه شد. دولت موقت این کشور که تحت حمایت نظامیان قرار دارد، به منظور مقابله با اعتراض های حامیان مرسی، تدابیر شدیدتر امنیتی در شماری از دانشگاه های مهم مصر برقرار کرده است.

گروه های حامی حقوق بشر، پلیس مصر را به سرکوب شدید و خشونت آمیز و بازداشت دانشجویان معترض متهم می کنند.

خاورم**9156 *1446
کد N264571