وزیران خارجه کشورهای همسایه سوریه خواستار حمایت از پناهندگان سوری شدند

پناهندگان,وزرای خارجه

تهران-ایرنا- کشورهای شرکت کننده در نشست ˈ کشورهای همسایه سوریه ˈ که روز گذشته در اردوگاه پناهندگان ˈ الزعتری ˈ اردن برگزار شد ، خواستار حمایت همه جانبه جامعه بین الملل از کشورهای میزبان پناهندگان سوری شدند .

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری روزنامه ˈ الرأی ˈ اردن ، وزیران خارجه اردن ، عراق ، ترکیه ، لبنان و مصر نشستی پشت درهای بسته در اردوگاه پناهندگان سوری ˈ الزعتری ˈ برای برجسته سازی اوضاع بشری ناشی از بحران سوریه و جلب توجه مردم جهان به این موضوع و تشویق آنان برای کمک به کشورهای میزبان پناهندگان سوری جهت خدمات دهی به آنان برگزار کرده و در ادامه این مقام ها در نشستی مطبوعاتی در این خصوص شرکت کردند .

در این نشست علاوه بر وزیر امور خارجه اردن ، ˈهوشیار زیباریˈ وزیر خارجه عراق ،ˈ احمد داوود اوغلوˈوزیر خارجه ترکیه ˈحمدی لوزهˈ معاون حوزه آفریقای وزیر امور خارجه مصر ، ˈرشید درباسˈوزیر امور اجتماعی لبنان ، و آنتونیو گوتیرس ˈ کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ،ˈ حسین المجالی ˈ وزیر کشور اردن و ˈ ابراهیم سیف ˈ وزیر برنامه ریزی و همکاری های بین المللی اردن شرکت داشتند .

ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن در این نشست گفت : شمار پناهندگان سوری در اردن به یک و سه دهم میلیون نفر رسیده که این شمار پناهنده ، بار سنگینی بر دوش دولت اردن گذاشته است و به همین دلیل اردن نیازمند کمک های بین المللی زیادی برای خدمات رسانی به این پناهندگان است .

جوده افزود : از زمان افتتاح اردوگاه الزعتری سه هزار و 350 نوزاد در آن متولد شده است و این نشان می دهد شمار پناهندگان رو به افزایش و اردن نیازمند کمک های بین المللی در این خصوص است .

وی خاطر نشان کرد : در حال حاضر بیش از120هزار دانش آموز سوری مشغول تحصیل در اردن اند و هر سال بر شمار آنان افزوده می شود، تخت های بیمارستان های اردن نیز 100 درصد پر است و تاسیسات زیربنایی اردن نیز پاسخگوی این شمار از پناهندگان نیست زیرا این تاسیسات 96درصد انرژی مورد نیاز خود را از خارج وارد می کند و حضور پناهندگان تاثیر زیادی به خصوص در بخش آب در اردن داشته است.

جوده بار دیگر بر ضرورت یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه تاکید کرد و گفت : این تنها راه برای پایان دادن به بحران بشری سوریه است .

وزیر خارجه اردن خاطر نشان کرد : شرکت کنندگان در این نشست توافق کردند از جامعه بین الملل بخواهند از کشورهای میزبان پناهندگان سوری حمایت کرده و قطعنامه شماره 2139 شورای امنیت که بر اهمیت ادامه کمک رسانی ها و کمک به پناهندگان داخل سوریه تاکید دارد ، اجرایی شود .

وی تصریح کرد: اردن میزبان یک میلیون و 300 هزار پناهنده سوری است که تنها 10درصد از آنان در داخل اردوگاه ها زندگی می کنند و بقیه آنان در شهرها و روستاها ساکن شده اند .

وزیر امور خارجه اردن در پایان گفت : نشست آینده کشورهای همسایه سوریه در تاریخ بیستم ژوئن در لبنان برگزار می شود .

از سوی دیگر آنتونیو گوتیرس کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت : کمک های مالی بین المللی تنها پاسخگوی 25درصد نیازهای پناهندگان سوری بوده که این مقدار بسیار کم است و به همین دلیل باید کمک های بیشتری به پناهندگان سوری و کشورهای میزبان آنان شود و برخی دیگر از کشورها نیز باید پذیرای این پناهندگان شوند .

از سوی دیگر وزیر امور خارجه ترکیه نیز خواستار اجازه ورود کمک های بین المللی به داخل خاک سوریه و رساندن آن به پناهجویان شد تا آن ها بتوانند در داخل وطن خود بمانند زیرا در حال حاضر بیش از پنج و نیم میلیون نفر در داخل خاک سوریه آواره شده اند و کشورهای کمک کننده به سوریه نیز باید به تعهدات خود عمل کنند .

اوغلو بحران سوریه را بدترین تراژدی و سخت ترین بحران دانسته و پیش بینی کرد شمار پناهندگان سوری به 10 میلیون نفر یعنی نیمی از جمعیت این کشور برسد .

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق نیز گفت : ما به توافق رسیدیم از همه امکانات خود برای کمک به سوری ها استفاده کنیم تا آن ها بتوانند با کرامت و احترام به کشورشان بازگردند .

وی در ادامه بر رساندن کمک به پناهندگان سوری در داخل خا ک این کشور تاکید کرد و گفت : این کشورهای عضو شورای امنیت هستند که می توانند راه حلی سیاسی برای بحران سوریه بیابند .

گفتنی است روسای هیات های کشورهای همسایه سوریه از یک بیمارستان زنان و کودکان و یک مدرسه برای اطلاع یافتن از چگونگی خدمات رسانی به پناهندگان سوری در اردن بازدید کردند .

از سوی دیگر ˈ عبدالله النسور ˈ نخست وزیر اردن در دیدار با وزیران خارجه شرکت کننده دراین کنفرانس گفت : جامعه بین الملل طی مدت اخیر مساله پناهندگان سوری را فراموش کرده است ، پناهندگان سوری باری سنگین بر دوش کشورهای میزبان اند و فشار زیادی بر آن ها وارد می کنند و به همین دلیل جامعه بین الملل باید به وظایف خود در قبال این پناهندگان عمل کند و به کشورهای میزبان پناهندگان کمک کند .

این سومین نشست کشورهای همسایه سوریه بود و قرار است چهارمین نشست آن در روز جهانی پناهندگان درلبنان برگزار شود .

خاورم **2041**1586
کد N264380