رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: اشتباه عراق را در افغانستان تکرار نکنیم

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همکاری کابل و واشنگتن برای امضای قرارداد همکاری‌های امنیتی را خواستار شد تا کاخ سفید ماموریت خود را در این کشور با موفقیت به پایان برساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سی‌.ان‌.ان، "جان بوئنر" رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به سفر اخیرش به افغانستان عنوان کرد که کمک‌های آمریکا تاکنون خوب بوده و افغانستان پیشرفت بسیاری کرده است اما کاخ سفید باید ماموریتش را با موفقیت به پایان برساند.

وی گفت: افغان‌ها می‌خواهند امنیت کشورشان را خود تعیین کنند و اخیرا نیز روند انتقال قدرت به دولت آینده با موفقیت انجام داده‌اند اما این وظیفه مقامات واشنگتن است تا مردم آمریکا را توجیه کنند باید کاری را که در افغانستان شروع کردیم به پایان برسانیم.

وی گفت که هدف ما از حمله به افغانستان مبارزه با کسانی بود که حمله 11 دسامبر 2001 را ترتیب داده که به مرگ 3000 شهروند آمریکایی منجر شد و اکنون نیز باید مردم افغانستان، نیروهای امنیتی و دولت این کشور را آنقدر تقویت کنیم که قادر به محافظت از خود باشند.

وی ضمن تاکید بر اینکه ماموریت آمریکا در افغانستان جلوگیری از وقوع حملات تروریستی بیشتر است، گفت که عواقب عدم رسیدن به چنین هدفی گریبان سایر کشورهای منطقه را نیز می‌گیرد.

بوئنر اظهار کرد که افغانستان همچنان یک میدان جنگ بزرگ است و همچنین پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته است اما همچنان کارشکنی‌هایی وجود دارد.

وی همچنین به هزینه‌های انسانی که آمریکا در این راستا پرداخت کرده اشاره کرد و گفت: ما نباید اشتباهی را که در عراق مرتکب شدیم در افغانستان نیز انجام دهیم و دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا باید با دولت افغانستان به یک توافق امنیتی دو جانبه برسد.

این قانونگذار ارشد آمریکا گفت که مطمئن است تاریخ، دولت و کنگره آمریکا را با مسئله پایان دادن به این جنگ به یاد نمی‌آورد بلکه براساس نحوه پایان دادن به آن قضاوت می‌کند.

بوئنر گفت که دولت آمریکا در یک سال اخیر مدام از ترک افغانستان صحبت کرده است در حالی که ما همچنان ماموریت خود را در این کشور به پایان نرسانده‌ایم.

انتهای پیام

کد N264323