تازه ترین گزارش ها از اوضاع بحرانی مناطق شرق و جنوب اوکراین

اوکراین

تهران-ایرنا- خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه در تازه ترین گزارش خود از بحرانی و وخیم تر شدن اوضاع مناطق شرقی اوکراین و نیز منطقه ˈاودساˈ در جنوب این کشور خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از اودسا، وضعیت این منطقه یک روز پس از آنکه هواداران روسیه یک ساختمان پلیس را در شرق تصرف کرده و هزاران ملی گرای اوکراینی در خیابان های اودسا تجمع کردند، پیچیده تر شده است.

دیروز (یکشنبه) استقلال طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین، در ادامه پیشروی های خود، ساختمان پلیس استان دونتسک را به کنترل خود در آوردند. این در حالی بود که دیشب نیز هزاران مخالف تجزیه اوکراین به خیابان ها آمده و در مقابل اداره پلیس منطقه اودسا تجمع کردند. آن ها همچنین به سمت ساختمان سوخته ˈاتحادیه های کارگریˈ رفته و پرچم اوکراین را که روز شنبه از ساختمان پایین کشیده و سوزانده شده بود، بار دیگر به اهتزاز درآوردند.

ˈآنگلا مرکلˈ صدر اعظم آلمان عصر روزگذشته (یکشنبه) پس از گفت وگوی تلفنی با رییس جمهوری روسیه، اعلام کرد:ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه و ˈدیدیه بورک هالترˈ رییس ˈسازمان امنیت و همکاری اروپاˈ قرار است روز چهارشنبه در مسکو درباره برگزاری ˈگفت وگوی ملیˈ در اوکراین تا پیش از اجرای انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، گفت وگو کنند.

کرملین نیز خاطرنشان کرد: پوتین از فرصت گفت وگو با مرکل استقبال و بر ˈلزوم صورت گرفتن گفت وگوی مستقیم میان مقامات فعلی کی یف و نمایندگان مناطق جنوب شرقی اوکراینˈتاکید کرد.

یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه نیز از حمله دو هزار نفر به مقر پلیس در شهر آشوب زده اودسا خبر داد. مهاجمان همچنین 67 تن از بازداشتی های پلیس را آزاد کردند.

پیشتر، پلیس اودسا در واکنش به ناآرامی های این منطقه و آتش سوزی روز جمعه که جان حدود 42 نفر را گرفت، بیش از 120 نفر را بازداشت کرده بود.

روز جمعه زد و خورد میان هواداران روسیه و ملی گرایان اوکراینی به آتش سوزی بنای اتحادیه های کارگری منجر شده بود.

ˈآرسنی یاتسنیوکˈ نخست وزیر موقت اوکراین در اودسا حاضر شد و اعلام کرد: آنچه در اودسا رخ داد بخشی از طرح فدراسیون روسیه برای نابودی اوکراین و دولت آن است.

وی همچنین از برکناری و تغییر همه مقامات ارشد پلیس اودسا خبر داد.

خبرگزاری فرانسه افزود: شنبه شب، شرق اوکراین با چند مورد آتش سوزی و خشونت در منطقه معدنی ˈدونباسˈ در نزدیکی مرز روسیه و در مجاورت مناطق ˈلوهانسکˈ و ˈدونتسکˈ شب پر تنشی را گذراند.

شنبه شب همچنین آتش سوزی هایی در لوهانسک، دونتسک و ماروپل رخ داد که ویرانه های سوخته مواضع هواداران روسیه و نیز آثار درگیری ها در ˈˈکوستیان تینیوکاˈ قابل مشاهده است.

این گزارش با اشاره به این که کراماتورسک همچنان در کنترل گروه های جدایی طلب قرار دارد، به نقل از ˈآرتیوم گاسپوگریانˈ از فعالان طرفدار روسیه، افزود: پس از حمله ارتش به یک ایست بازرسی طرفداران روسیه، مردم به شدت ترسیده اند.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه مستقر در مرکز اسلاویانسک نیز از سه صدای انفجار که در دور دست شنیده شد، خبر داد.

ˈاستلا خوروشواˈ سخنگوی جدایی طلبان نیز بدون اشاره به مکانی مشخص اعلام کرد که مبارزات در جریان است.

بر پایه این گزارش، ارتش اوکراین روز یکشنبه محور جاده اصلی اسلاویانسک را که مقر هواداران روسیه در شرق اوکراین محسوب می شود، بست. سربازان ارتش با استقرار در دو کیلومتری اسلاویانسک راه دسترسی به دونتسک را توسط هفت تانک بستند.

سخنگوی جدایی طلبان به خبرگزاری فرانسه گفت: شهر کاملا محاصره شده است.

در ˈخارکوفˈ نیز حدود 500 فعال هوادار روسیه با بی تفاوتی نسبت به ممنوعیت برگزاری تجمع در مقابل بنای ˈلنینˈ تجمع کرده و فریاد زدند که وقایع اودسا را فراموش نکرده و نمی بخشند.

این گزارش با اشاره به واکنش های جهانی به این ناآرامی ها، افزود: ˈفرانک والتر اشتاین مایرˈ وزیر امور خارجه آلمان از برگزاری دومین کنفرانس ˈژنوˈ برای خروج اوکراین از بحران، حمایت کرد.

همچنین ده ها فروند هواپیمای روسیه از جمله جنگنده ها در آسمان کریمه مشاهده شدند که به اعتقاد برخی از کارشناسان، این امر از انتقال گسترده نیروهای هوایی مسکو به این شبه جزیره حکایت دارد.

به گفته رسانه های روسیه، پوتین روز جمعه به کریمه سفر خواهد کرد.

اروپام ** 9053**1485**1337
کد N264251