دبیرکل حزب مردم سالاری: بعضی از سوالات از وزرا، انتقام‌جویانه است

سیاسی

دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: واقعیت این است که بعضی از سوالات نمایندگان مجلس از وزرا، انتقام‌جویانه است.

مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به سوالات و تذکرات برخی نمایندگان مجلس به دولت و وزرا، اظهار کرد: نماینده حق دارد سوال کند، ولی سوالی که با کار وزیران تناسب داشته باشد، نه با شخصیت، منش و روش آنان.

وی افزود: یک سلسله وظایفی برای وزارتخانه تعیین شده، ممکن است وزیری عملکرد خوبی نداشته باشد و در راستای اهداف وزارتخانه حرکت نکند، در اینجاست که موقعیت سوال پرسیدن از وزیر پیش می‌آید، اما واقعیت این است که بعضی از این سوالات، انتقام‌جویانه است یا این‌که اهرم فشاری است، برای این‌که فلان فرماندار باقی بماند یا عزل شود.

کواکبیان اضافه کرد: سه‌شنبه هفته جاری، سه‌شنبه‌ای تاریخی در مجلس خواهد بود، به جهت این‌که وزیر کشور نیز مورد سوال قرار می‌گیرد، وزیری که هم خودش و هم نمایندگان می‌گویند اصول‌گراست.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری خاطر نشان کرد: برخی از نمایندگان این کارها را می‌کنند چرا که معتقدند وزرا حرف‌هایی را که ما می‌گوییم گوش نمی‌کنند. یعنی از همین تعداد اصلاح‌طلب اندکی که در سطح استان‌ها منصوب شده اند نیز راضی نیستند و معقتدند نباید در این سمت‌ها حضور داشته باشند.

وی درباره نحوه تعامل مجلس و دولت، با توجه به این‌که مجلس تقریبا هر دو ماه یک بار یک کارت زرد به وزرا داده است، اضافه کرد: در سطح روسای دو قوه، رابطه‌ای با صفا، صمیمیت و محبت جریان دارد، اما وقتی به بدنه می‌رسیم، ناهماهنگی‌هایی وجود دارد. درست بر خلاف دولت قبلی که در سطح سران قوا شاهد «بگو، مگو»هایی بودیم، اما بدنه به شدت از دولت احمدی‌نژاد حمایت می‌کرد.

کواکبیان تصریح کرد: جالب این است که درباره کارت زرد آخر به وزیر آموزش و پرورش، هیئت رئیسه می‌گوید «ما یادمان رفت، در جریان نبودیم، چطور بود، قرار نبود و...» اما این‌ها همه حرف است.

وی درباره میزان نزدیکی آرای نمایندگان مجلس با دولت، یادآور شد: حدود چهل نفر از نمایندگان مجلس با دولت فعلی در انتخابات هماهنگ بودند، اما 250 نماینده قطعا ضد آقای روحانی در انتخابات عمل کردند. چطور این‌ها می‌توانند دلشان یک دفعه صاف شود و با دولت همکاری کنند.

کواکبیان اضافه کرد: بنابراین برخی نمایندگان مخالفت می‌کنند اما جرات بروز علنی ندارند. آن 50-40 تایی که جرات بروز علنی دارند، می‌آیند و مثلا از وزیر اطلاعات می‌پرسند که چرا سبد کالا این‌گونه توزیع شده است، ما این نمایندگان و اهدافشان را می‌شناسیم.

دبیرکل حزب مردم سالاری، تاکید کرد: من اعتقاد دارم دولت باید تا جایی که امکان دارد، از همکاری مثبت مجلس استقبال کند و به هر نحوی که می‌تواند برنامه‌هایش را پیش ببرد، اما اگر فکر کنیم با این مجلس می‌توان به قله‌های سعادت منویات این دولت برسیم، قطعا چنین چیزی محقق نخواهد شد.

انتهای پیام

کد N264049