اردوغان نقشه راه خود را برای ریاست جمهوری تکمیل کرد

نخست‌وزیر ترکیه در جریان یک نشست چند ساعته در نهاد تصمیم‌گیری حزب حاکم عدالت و توسعه نقشه راه خود را برای ریاست جمهوری و آینده حزب حاکم تکمیل کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در جریان نشست پنج ساعته در شورای مدیریت و تصمیم‌گیری مرکز حزب حاکم عدالت و توسعه نقشه راه خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تکمیل کرد و درباره آینده حزب نیز سخن گفت. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اوت سال جاری میلادی برگزار می‌شود.

این تصمیم‌گیری به گمانه‌زنی‌ها درباره این حزب مبنی بر اینکه رهبرانش را می‌خواهد تغییر دهد، پایان داد. براساس قانون اساسی ترکیه، یک نخست‌وزیر موقت به مدت 10 ماه بین انتخابات ریاست جمهوری تا انتخابات پارلمانی در ژوئن 2015 ریاست دولت را برعهده می‌گیرد.

بشیر آتالای، معاون اردوغان گفت: احتمال اینکه نخست‌وزیر برای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شرکت داشته باشد، هم اکنون قوی‌تر است. عبدالله گل، رئیس جمهوری نباید خود را از "ماموریت" حزب حاکم جدا کند. برای ما صندلی ریاست اهمیتی ندارد. آنچه که مهم است پیشرفت به سوی جلو است. من مطمئنم که همه در این روند شرکت می‌کنند.

اگر اردوغان در این انتخابات پیروز شود باید به مدت 10 ماه بین انتخابات ریاست جمهوری تا پارلمانی رئیس‌جمهور موقت ترکیه بماند.

اگر هم خلاف این امر صورت گیرد، گل پس از انتخاب به عنوان یکی از اعضای پارلمان در ژوئن 2015 رهبر حزب حاکم و قدرتمندترین نخست‌وزیر ترکیه می‌شود.

انتهای پیام

کد N263888