آغاز رزمایش‌های مشترک فیلیپین و آمریکا

چند روز پس از سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به مانیل و تضمین دادن به فیلیپین درباره تحقق معاهده دفاعی دوجانبه مصوب 1951، مانور مشترک نظامی دو هفته‌ای با حضور 5500 سرباز آمریکایی و فیلیپینی آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنگوی ارتش فیلیپین گفت: آنچه که بارک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سفر خود به مجمع الجزایر فیلیپین به ما گفت، تضمین مجدد این معاهده دفاعی دوجانبه است. این امر برای ما اهمیت دارد که معاهده مذکور به حقیقت پیوسته و ما در حال برگزاری مانورهای نظامی مشترک با سربازان آمریکایی هستیم.

وی به مساله تنش‌های فزاینده با چین بر سر آب‌های دریای چین جنوبی نیز اشاره کرد و افزود: تقویت قوای نظامی فیلیپین تحت معاهده 1951 از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

سفر یک هفته‌ای اوباما به چهار کشور آسیایی همچنین باعث افزایش تنش‌ها میان پکن با متحدان آمریکا در منطقه شده است. چین مدعی است که تمام دریای چین جنوبی متعلق به دولت پکن است. این مناطق مملو از منابع نفتی و گازی و آب‌های غنی از ماهی است.

فیلیپین که ضعیف‌ترین ارتش را در منطقه دارد، مکرراً‌ خواستار کمک آمریکا برای مواجهه با تنش‌ها و درگیری‌های احتمالی از جانب چین است. حتی اوباما در پایان سفر خود به این چهار کشور آسیایی به چین نسبت به استفاده از زور و سلاح در منطقه علیه همسایگانش هشدار داده بود.

سخنگوی ارتش فیلیپین در ادامه صحبت‌هایش گفت: ارتش دو کشور در مانورها با گلوله واقعی، عملیات نجات و کمک‌رسانی در مواقع بحران شرکت دارند. همچنین مانورهایی با استفاده از سیستم شناسایی دریایی و پهلو گرفتن و پیاده‌سازی نفرات در ساحل در استان زامبالس که نزدیک محل به دریای چین جنوبی است، صورت می‌گیرد. این مانور که به "بایکاتان 2014" معروف است امروز دوشنبه آغاز شده و تا دو هفته به طول می‌انجامد.

انتهای پیام

کد N263847