آغاز هفته مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در نیویورک

ایران در جهان

مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای 1+5 برای رسیدن به پیش نویس توافق جامع هسته ای از امروز دوشنبه در نیویورک آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، کارشناسان ایران و شش کشور حاضر در گروه 1+5 از امروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت، گفتگوهای یک‌ هفته ای خود را درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی آغاز می کنند.

این مذاکرات در ادامه گفتگوهایی که هدف نهایی از آن رسیدن به توافقی جامع هسته ای است انجام می شود.

در همین رابطه شب گذشته نیز بازرسان آژانس بین الملل انرژی اتمی وارد تهران شده اند تا در چارچوب توافق هسته ای ژنو، بازرسی های جدیدی را از تاسیسات هسته ای ایران انجام دهند. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، دیروز یکشنبه اعلام کرد که ماسیمو آپارو، مدیرکل پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی، برای گزارش دهی آغاز اجرای گام اول برنامه اقدام مشترک ژنو از سوی ایران، وارد تهران شده است.

از سوی دیگر قرار است در روزهای آتی "سوزان رایس" مشاور امنیت ملی آمریکا، به همراه "وندی شرمن" رئیس تیم آمریکایی حاضر در مذاکرات 1+5، به سرزمین های اشغالی سفر کرده و درباره آخرین تحولات مربوط به موضوع هسته ای ایران با مقامات رژیم صهیونیستی رایزنی کنند.

بر اساس تاریخ تعیین شده در توافق هسته ای ژنو که در سال گذشته میلادی به امضای نمایندگان ایران و کشورهای 1+5 رسید، نمایندگان ایران، بریتانیا، چین، فرانسه، آمریکا، روسیه و آلمان تا ۲۹ تیر ماه سال جاری فرصت دارند تا به توافقی کامل در مورد برنامه هسته ای ایران برسند.

این در حالی است که آسوشیتدپرس می نویسد هنوز گفتگو بر سر سخت ترین قسمت های این برنامه باقی مانده است.

این خبرگزاری در ادامه از قول روسیه، سازمان انرژی اتمی و کارشناسان می نویسد : ایران در حال همکاری و پاسخ دادن به پرسش هایی است که پیشتر از پرداختن به آنها خودداری می کرد و به نظر می رسد که امکان رسیدن به توافقی کامل وجود دارد.

دیدار کارشناسان اتمی در نیویورک، مقدمه ای برای ادامه مذاکرات در سطح مقامات عالی هفت کشور است که قرار است از ۱۳ ماه می (یک هفته دیگر) در وین، پایتخت اتریش، از سر گرفته شود. بر اساس اخبار منتشر شده مذاکرات آتی وین چهار روزه خواهد بود.

"پاتریشیا لویس" رئیس پیشین موسسه تحقیقات در مورد خلع سلاح اتمی وابسه به سازمان ملل، می‌گوید : در رویکرد ایران به برنامه اتمی در مقایسه با دو سال پیش تغییری بزرگ رخ داده است.