اروپا آماده سازگاری با سومین دوره ریاست جمهوری بشار اسد

اروپا,الاخبار

بیروت – ایرنا – فنجان قهوه را پشت سرهم سر می کشد، تلاش می کند تا خود را آرام نشان دهد، مکثی می کند و می گوید: اجازه بدهید موضوعی را بگویم، شکی نیست که بشار اسد رییس جمهوری سوریه باقی می ماند شاید نتواند مانند قبل حکومت کند زیرا مردم به دو دسته تقسیم شده اند.

از او سئوال کردم که آیا شما اعتراف می کنید، افکار عمومی در سوریه را تجزیه و به دو بخش تقسیم کرده اید؟، در جواب به این جمله بسنده می کند،« این منطق کارهای ماست!»

به او یادآور شدم که اما در آغاز سال 2012 به من گفتید « بشار اسد رفتنی است، چاره ای ندارد و رفتنش هم مسئله یک ماه و حتی کمتر دو سه هفته است».

در صندلی خود را جابجا کرد، بحران در وجودش در چهره اش بیشتر نمایان شد ، گویی می خواهد بجنگد و صدایش را اندکی بالا برد و گفت: بله نمی توانیم این هدفمان را محقق کنیم و هیچوقت هم نمی توانیم،درمقابل دوستان سرسخت و قدرتمند سوریه مانند روسیه و چین ، ایران و عراق و حزب الله و شاید دیگران هم باشند چه می شود کرد ، حتی برخی کشورهای عربی به ما چیزی می گویند اما عکسش را عمل می کنند.

یک مسافر به اروپا عجیب نیست که این روزها این سخنان را از مقامات و دیپلمات های اروپایی در باره سوریه بشنود و شگفت انگیز نیست که از مخالفان سوریه مانند این سخنان را بشنود و یاس و ناامیدی را درچهره آنها مشاهده کند.

آنها دیگر به اروپایی ها هیچ اعتمادی ندارند و فضا در پایتخت های اروپایی برای آنها حتی پاریس تغییر کرده است.

به گزارش ایرنا، این مقدمه تحلیلی بود که « سامی کلیب» تحلیلگر برجسته لبنانی با توجه به گفت وگویش با یک مقام اروپایی نوشته و در شماره روز دوشنبه روزنامه لبنانی الاخبار چاپ شده است.

ادامه مقاله سامی کلیب به شرح زیر است:

کاملا روشن است که اروپایی ها خود را آماده سازگاری با سومین دوره ریاست جمهوری بشار اسد در سوریه که یک امر قطعی شده است، می کنند.

اطلاعاتی دقیق حاکی هستند که رایزنی های آمریکایی و اروپایی در این خصوص حتی هفته ها قبل شروع شده است.

یک مقام آمریکایی به همتایان اروپایی خود گفته است: به روس ها و ایرانی ها در زمان آماده سازی شرایط اجلاس ژنو 2 برای حل بحران سوریه پیشنهاد کردیم که اسد در منصب خود باقی بماند اما انتخابات برگزار نشود اما پاسخ مسکو و تهران این بود، بشار اسد مانند دیگر شخصیت های سوری حق دارد نامزد انتخابات شود و این مردم سوریه هستند که باید سرنوشت کشورشان را پای صندوق رای ترسیم کنند.

یک مقام اروپایی هم گفته است که «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه آب پاکی را روی دست ما ریخت و با صراحت گفت: فکر نکنید بین نظام و اسد و یا ارتش و اسد فرقی است، بشار اسد اکنون نماد این دو دستگاه است و هیچ حایگزنی برای او وجود ندارد و حتی برای منافع همه و مبارزه با تروریسم باید از فشارهای نظامی بر نظام و ارتش سوریه کاسته شود.

وی افزود: برخی کشورهای عربی به ما گفتند که می توانند با دادن سلاح های بسیار کشنده و پیشرفته به مخالفان معتدل توازن نظامی را در دو جبهه شمال وجنوب تغییر دهند اما برای ما کاملا روشن شد که کسی قادر نیست مانع رسیدن این سلاح ها به تروریست ها شود و مخالفان معتدل جایگاهی ندارند.

این مقام اروپایی اضافه کرد: حتی مقامات اردن هم به ما اعلام کرده اند که اجازه نمی دهند جبهه درعا در جنوب سوریه گشوده شود زیرا پیامدهای خطرناکی برای کشورشان دارد.

وی با بیان اینکه « گزارش های امنیتی تاکید می کنند که گروه های تروریستی در سوریه به باندهای مافیایی سلاح و قاچاق تبدیل شده اند»، افزود: در میدان جنگ معادله به نفع نظام سوریه کاملا تغییر کرده و ارتش این کشور و همپیمانان آن از جمله حزب الله در بیشتر محورها پیشرفت کرده اند اما بحران به این زودی ها پایان نمی یابد.

خاورم ** 1324
کد N263584