تابش:کاهش جنگل های ایران در پنج دهه گذشته یک تراژدی وحشتناک است

محیط زیست,تابش

تهران - ایرنا - رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تخریب گسترده منابع طبیعی کشور گفت: کاهش چشمگیر سطح جنگل های ایران در پنج دهه گذشته یک تراژدی وحشتناک است.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا تابش» که بتازگی بازدیدی از جنگل های منطقه البرز و هیرکانی داشت، از مسوولان خواست تا این جنگل ها را مورد حفاظت و صیانت قرار دهند.

وی افزود: ما نباید در پی جویی علل بحران های زیست محیطی تنها به عوامل مادی توجه داشته باشیم بلکه علت اصلی بحرانها، بحران معنویتی است که جهان امروز را در بر گرفته و آثار مخرب خود را در بسیاری از عرصه ها خصوصاً محیط زیست نشان می دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: باید با الهام از معنویت و الگو گرفتن از نظاماتی که درخود طبیعت حاکم است به اصلاح امور و رفع تخریب هایی که حیات انسانی را با چالش مواجه کرده است، همت گماریم.

تابش بی توجهی به نگرش والای دین اسلام به طبیعت و آموزه های فرهنگی را تاسف بار خواند و افزود: در نظامی که انقلابش برای پیاده کردن اصول و ارزشهای اسلامی شکل گرفته و بن مایه این انقلاب فرهنگی است، تخریب گسترده محیط زیست به هیچ وجه قابل قبول نیست و خلاف شرع و عرف و اخلاق و مروت است.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی کاهش چشمگیر سطح جنگلهای ایران در پنج دهه گذشته را یک تراژدی وحشتناک توصیف کرد و خواستار آن شد تا در جهت صیانت از حدود 12 میلیون هکتار جنگل باقیمانده که به منزله ریه های تنفسی کشور است، همه قوا بخصوص مسوولان اجرایی، اقدامات سلبی و ایجابی مؤثری را به کار گیرند.

تابش جنگل های منطقه البرز و هیرکانی و بسیاری از گونه های درختی آن را بقایای جنگلهای دوران سوم زمین شناسی خواند که در اروپا فسیل آن باقیمانده است.

نماینده مردم اردکان در مجلس همچنین خواستار ابطال مصوبه ای از دولت سابق شد که در صورت عدم پاسخگویی یک ماهه سازمان حفاظت محیط زیست به استعلام انجام شده در ارتباط با فعالیت معادن در عرصه های طبیعی ، آغاز به کار آنها را جایز می داند.

تابش گفت: آن گونه که شاهد بودم در اطراف روستای سنار و دریاچه ولشت که یکی از ده دریاچه آب شیرین کشور است فعالیت های معدنی تخریب فراوانی را به محیط زیست وارد می کند که باید جلوی آن گرفته شود.

وی همچنین در دیدار با فرماندار و مسوولان شهرستان کلاردشت با توجه به جاذبه های فراوان طبیعی این شهرستان از جمله گونه های نادر گیاهی و جانوری، دریاچه و رودخانه ها و یخچال های طبیعی، جنگلها و مراتع مستعد و زیبا، همچنین قرار گرفتن علم کوه که مرتفع ترین کوه ایران بعد از دماوند است در این منطقه و پیشینه 6000 ساله تاریخی این شهر که سالانه پذیرای خیل زیادی از هموطنان و جهانگردان است، خواستار اقدامات جدی تری در خصوص حفظ طبیعت زیبای این شهرستان شد.

تابش همچنین از مسوولان کشوری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور درخواست کرد با کمک مسوولان استان مازندران و شهرستان کلاردشت راهبرد توسعه این شهرستان را با الهام از تعاریف جدید توسعه متوازن و پایدار که به رشد اقتصادی همراه با عدالت اجتماعی و حفاظت از محیط زیست تاکید دارد، تهیه و تدوین کنند تا این بهشت گونه ایران با حفظ ویژگی های طبیعی و تاریخی اش راه ترقی و تعالی و توسعه را بپیماید و مردم محلی نیز از مواهب آن بهره مند شوند.

سیام**2025 **1449
کد N263397