مدیرکل امور آزمایشگاهی پزشکی قانونی تاکید کرد

ضرورت استقرار سیستم‌های مدیریت کیفیت

سیاسی

مدیرکل امور آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی، لازمه ارتقای کیفی در آزمایشگاه‌های سازمان را استقرار سیستم‌های مدیریت کیفیت دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پیام بلوایه افزود: بررسی های پژوهشی انجام شده نشان می دهد آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی از نظر تجهیزات و نیروی انسانی فنی در وضعیت مناسبی قرار دارد، اما نکته مهم و مورد توجه، استقرار سیستم‌های مدیریت کیفیت در آزمایشگاه‌ها است.

وی اظهار کرد: اعتبار هر آزمایشگاه از جمله آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی به نظرات صادر شده در آن است به ویژه در پزشکی قانونی که نظرات آن مستقیماً در صدور رأی نهایی قضات در پرونده ها تأثیرگذار است و به طور مستقیم با زندگی افراد ارتباط دارد.

بلوایه مستندسازی در آزمایشگاه را از جمله مراحل استقرار مدیریت کیفیت دانست و تصریح کرد: زمانی که در آزمایشگاه کاری با رعایت اصول علمی انجام می شود لازم است تمامی مراحل آن از وصول نمونه تا رسیدن به نتیجه نهایی و صدور جواب به طور دقیق مستندسازی شود؛ زیرا مستندسازی نه تنها خدمات را قابل ارزیابی می کند بلکه موجب می شود بازرسی ها نیز به شکل دقیق‌تر و سهل‌تر انجام شود.

به گفته وی، مستند سازی در آزمایشگاه باید به نحوی باشد که اگر یک کارشناس امور آزمایشگاهی قصد انجام یک فرآیند آزمایشگاهی را برای اولین بار داشته باشد بتواند با استفاده از نوشته ها و مستندات موجود به راحتی مراحل کار را به انجام برساند.

بلوایه در ادامه با اشاره به تأکید رییس سازمان پزشکی بر ارتقای کیفیت خدمات در بخش‌های مختلف طی سال جاری، یادآور شد: به دنبال این امر اجرای مراحل ارتقای کیفیت و استقرار سیستم های مدیریت کیفی با جدیت و سرعت بیشتری دنبال شد که به همین منظور روز دوشنبه 15 اردیبهشت ماه جلسه ای با عنوان "استقرار سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاه‌های سازمان" توسط دفتر امور آزمایشگاهی و با حضور همکاران آزمایشگاه های پزشکی قانونی استان تهران و استان فارس در ستاد سازمان برگزار می شود تا به دنبال آن ساز و کار استقرار سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاه‌ها فراهم شود.

مدیرکل امور آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور، خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی اروپا دارای گواهینامه مدیریت کیفیت بوده و یا در حال اخذ آن هستند، ما نیز باید تلاش کنیم که در کنار تجهیزات به روز و مدرن آزمایشگاه‌هایمان، در این راه قدم برداریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دریافت گواهی‌نامه مدیریت کیفیت پروسه‌ای زمان‌بر است، تصریح کرد: هدف تنها اخذ گواهی‌نامه نیست بلکه مقدمات و مراحلی که منجر به دریافت این گواهی نامه می شود نیز بسیار مهم است که از جمله این مراحل مستندسازی دقیق فرایندهای آزمایشگاهی است.

بلوایه آموزش همکاران آزمایشگاهی را در اجرای مستندسازی ضروری دانست و گفت: با توجه به فراهم بودن ساختارها و تجهیزات آزمایشگاهی باید با برپایی دوره‌های آموزشی و کلاس‌های توجیهی برای مسئولان و کارشناسان فنی آزمایشگاه‌ها زمینه اجرای مستند سازی و به دنبال آن استقرار سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاه‌های سازمان را فراهم کنیم.

انتهای پیام

کد N263174