ایتالیا: طرفین درگیر در اوکراین توافقنامه‌ ژنو را اجرا کنند

وزیر امور خارجه ایتالیا معتقد است که تمامی احزاب درگیر در اوکراین باید فوراً‌ به طور کامل اجرای توافقنامه‌ ژنو را آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: من به تمامی احزاب درگیر در اوکراین تاکید می‌کنم تا فوراً اجرای توافقنامه‌ ژنو را آغاز کنند تا انتخابات طبق برنامه 25 مه سال جاری میلادی برگزار شده و اصلاحات قانون اساسی با توجه به تمامیت ارضی اوکراین و گونه‌ها و قومیت‌های مختلف موجود در آن صورت گیرد.

این دیپلمات ارشد ایتالیایی افزود: ناآرامی‌های کنونی ما را به رویارویی باز می‌گرداند که تاریخ معاصر دیگر اجازه آن را نمی‌دهد. این تنها ثابت می‌کند که الگوی مذاکره هیچ جایگزینی ندارد.

وزیر امور خارجه ایتالیا همچنین از آزادی ناظران نظامی سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین استقبال کرد و گفت: این یک خبر عالی است و امیدوارم که این نخستین گام در راستای کاهش تنش‌ها و از سرگیری مذاکراتی باشد که منجر به پایان فوری درگیری‌ها شود.

وی ادامه داد: جامعه بین‌الملل هرگونه میانجی‌گری از جمله حضور ناظران سازمان امنیت و همکاری در این رویدادها برای تسهیل این روند را ضروری می‌داند چرا که اوکراینی‌ها باید راهی برای هم‌زیستی صلح‌آمیز پیدا کنند.

انتهای پیام

کد N262888