کنگره حزب اسلامگرای سعادت ترکیه برای انتخاب رهبر تشکیل شد

کنگره

آنکارا - ایرنا - پنجمین کنگره عمومی حزب اسلامگرای ˈسعادت ˈ ترکیه برای انتخاب رهبر این حزب امروز (یکشنبه) در آنکارا آغاز بکار کرد.

به گزارش ایرنا، در این کنگره برای نخستین بار در تاریخ حزب اسلامگرای سعادت دو نفر خود را برای رهبری این حزب نامزد کرده اند.

ˈفاتح اربکانˈ فرزند ˈنجم الدین اربکانˈ نخست وزیر فقید اسلامگرای ترکیه و ˈمصطفی کامالاکˈ رهبر فعلی حزب، دو نامزد رهبری این حزب هستند.

در روزهای گذشته با مخالفت شماری از ریش سفیدان حزب اسلامگرای سعادت ترکیه با نامزدی فاتح اربکان به رهبری این حزب، زمزمه هایی مبنی بر احتمال انشعاب در این حزب مطرح شده بود.

کمیته مرکزی حزب اسلامگرای سعادت چهارشنبه گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد که کادر رهبری فعلی حزب در صدد است که طبق عرف چندین ساله حزب تنها با یک نامزد رهبری کنگره عمومی حزب را برگزار کند و مصطفی کامالاک رهبر فعلی این حزب را به عنوان تنها نامزد احراز رهبری حزب معرفی کند.

در این اطلاعیه آمده بود: به هواداران و اعضای حزب توصیه می کنیم که برای حفظ وحدت و همبستگی میان برادران از معرفی نامزدهای دیگر و بروز دودستگی و مشاجره در حزب خودداری کنند.

پیشتر نیز برخی از تحلیلگران سیاسی از بروز دو دستگی در داخل حزب اسلامگرای سعادت خبر داده و مدعی شده بودند که شماری از نیروهای جوان در این حزب و ˈاحمد تکدالˈ از رهبران سابق حزب ، از فرزند اربکان حمایت می کنند و گروهی دیگر از مصطفی کاملاک حمایت کرده و هیچ یک از طرفین حاضر به انصراف از نامزدی خود نیستند.

پیشتر نیز در محافل رسانه ای ترکیه از مخالفت شماری از ریش سفیدان حزب اسلامگرای سعادت ترکیه با نامزدی فاتح اربکان به رهبری این حزب مطرح شده بود.

حزب اسلامگرای سعادت در انتخابات شهرداری های ترکیه که 10 فروردین ماه گذشته برگزار شد، با کسب 8/2 درصد کل آرا نسبت به آخرین انتخابات محلی که یک درصد آرا را کسب کرده بود، آرای خود را 150 درصد افزایش داد.

در این انتخابات که با شرکت نامزدهای گروههای مختلف برگزار شد، احزاب ˈعدالت و توسعهˈ، ˈجمهوری خواه خلقˈ ، ˈحرکت ملیˈ و ˈصلح و دمکراسیˈ بیشترین آرا را به خود اختصاص دادند و حزب سعادت در رده پنجم ایستاد.

فاتح اربکان که نام او ˈمحمدعلیˈ است ، تنها فرزند پسر نجم الدین اربکان نخستین نخست وزیر اسلامگرای ترکیه است.

اربکان که در حال حاضر عضو کادر مرکزی حزب سعادت است، پس از سخنان انتقادی در 11 جولای 2010 میلادی علیه ˈنومان کورتولموشˈ رهبر وقت حزب سعادت در جامعه سیاسی ترکیه مطرح شد.

سخنان انتقادی اربکان و جبهه گیری وی در مقابل نومان کورتولموش سبب استعفای او و نزدیکانش از حزب سعادت و تشکیل یک حزب جدید شد.

کورتولموش هم اکنون معاون حزب حاکم عدالت و توسعه است.

پس از درگذشت نجم الدین اربکان در 27 فوریه سال 2011 میلادی مصطفی کامالاک رهبری حزب سعادت را عهده دار شده است.

خاورم**2012**230**1651
کد N262571