آغاز به کار نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه سوریه و تاکید بر حمایت جهانی

نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه سوریه که میزبان آوارگان این کشور هستند در اردوگاه زعتری در اردن آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، ناصر جوده، وزیر خارجه اردن در نشست امروز (یکشنبه) وزیران خارجه کشورهای همسایه سوریه که با حضور آنتونیو گوترس، رئیس کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل با هدف بررسی مشکلات کشورهای میزبان آوارگان سوریه برگزار شد، گفت: اردن اکنون میزبان بیش از یک میلیون آواره سوری است و اردوگاه زعتری بزرگ‌ترین اردوگاهی است که آوارگان سوری در اردن در آنجا اقامت دارند. در حالی که جامعه جهانی حمایت چندانی از کشورهای همجوار سوریه در خصوص میزبانی آوارگان این کشور نکرده است، این کشورها متحمل مشکلات و بار سنگینی در این خصوص هستند.

وی گفت: جامعه جهانی باید به مسئولیت‌های خود در زمینه پذیرش آوارگان سوری عمل کند و امکانات لازم را در اختیار این کشورها قرار دهد، تا زمانی که درگیری‌ها در سوریه ادامه داشته باشد تعداد آوارگان سوری نیز افزایش یافته و در نتیجه کشورهای همسایه سوریه نیز به نوعی درگیر خواهند شد.

وی تاکید کرد: با برنامه‌ریزی جامعه جهانی و حمایت از کشورهای پذیرای آوارگان سوری می‌توان تا حدودی از باری که این کشورها متحمل می‌شوند، کاست. در حال حاضر بحران آوارگان سوریه فراتر از بحران اصلی این کشور شده است و برای کاهش تاثیر بر داخل و خارج سوریه باید تصمیمات جدی از سوی جامعه جهانی اتخاذ شود.

وزیر خارجه اردن با تاکید بر ایجاد یک راه حل فعالانه برای بحران آوارگان سوریه اعلام کرد که تعداد آوارگان سوریه از میزان توانمندی کشورهای همجوار برای پذیرش آن‌ها فراتر رفته است و منابع کافی برای حمایت از آن‌ها وجود ندارد. در حالی که راهکار جدیدی برای حل مشکلات آموزشی، بهداشتی و امدادرسانی آن‌ها باید ایجاد شود. ما آماده همکاری با کشورهای اهدا کننده، سازمان ملل و کشورهای همجوار برای حل مشکلات آوارگان سوری هستیم.

از سوی دیگر، گوترس تاکید کرد که حدود سه میلیون آواره سوری در کشورهای همجوار بدون شک تاثیر زیادی بر سازمان‌های دولتی این کشورها و وضعیت آن‌ها می‌گذارند و این مساله موجب افزایش قیمت‌ها، اجاره‌بها، مشکلاتی در سیستم آموزشی ‌و بهداشتی در این کشورها می‌شود لذا توانایی این کشورها در حل این مشکلات اندک است و جامعه جهانی به طور مطلوب تلاشی در این زمینه نکرده است و این حمایت بین‌المللی از کشورهای میزبان آوارگان سوریه بسیار اندک و ناچیز بوده است.

وی گفت: پذیرش آوارگان سوریه تنها وظیفه کشورهای همسایه سوریه نیست بلکه تمامی کشورها باید درهای خود را به روی آوارگان سوری باز کنند و شرایط پذیرش مهاجر را تغییر دهند. حمایت از آوارگان سوریه یک مسئولیت جهانی است.

گوترس افزود: ما در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در قبال بحران سوریه بی‌طرف هستیم اما از جامعه جهانی و کشورهای تأثیرگذار می‌خواهیم که شرایط مناسبی را فراهم کنند تا آوارگان سوری و مردم این کشور شرایط راحت‌تری داشته باشند.

وی تاکید کرد: راهکار نظامی به هیچ‌وجه مشکل سوریه را حل نمی‌کند بلکه برعکس تنها به مشکلات این کشور می‌افزاید.

انتهای پیام

کد N262505