رییس‌جمهور در جمع اساتید نمونه کشور:/ تکمیل می‌شود/

تندوری نفعی برای کشور ندارد

دولت

دانشگاه محیط حرف‌زدن است و اگر اشکالی مطرح می‌شود باید پاسخ آن را داد و او را قانع کرد، نه اینکه او را کمیته انضباطی ببریم، ما باید از اشکالات استقبال و از این طریق نقاط ضعف خود را بشناسیم.

رییس‌جمهور گفت: آنچه که من می‌فهمم این است که تند روی به ما لطمه می‌زند و نفعی برای کشور ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجه السلام و المسلمین حسن روحانی در جمع اساتید نمونه کشور دنیای سیاست خارجی را دنیایی پیچیده‌ای خواند گفت: ما در منطقه‌ای پیچیده‌ای قرار داریم که قدرتهای بزرگ نه تنها برای ما حتی برای دوستانشان نقشه می‌کشند و برنامه دارند. لذا ما باید در قبال آن‌ها چه کنیم؟

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دانشجو باید بداند که در دنیا چه می‌گذرد، اظهار کرد: حل معضلات سیاسی با شعار دادن نمی‌شود. ما باید راه حل را پیدا کرده و از آن طریق وارد شویم.

وی تاکید کرد: از صبح تا شب با شعار دادن هیچ مشکلی حل نمی‌شود. ما باید بفهمیم در دینا چه می‌گذرد ازاین رو راه حل خود را پیدا کرده و بر اساس آن عمل کنیم.

وی با بیان اینکه باید بررسی کرد که راه حلهای گذشته چه قدر غلط بوده است، خاطر نشان کرد: بیایید مدت هشت ماهه گذشته که دولت تدبیر و امید بر سر کار بوده را ارزیابی کرده و راه حلهای غلط آن را پیدا کنیم. مگر ما معصوم هستیم ما هم غلط و اشتباه داریم اما یک نفر باید بیاید انتقاد کند که از سیاست آگاهی داشته ومشکلات ملت؛ منطقه و بین الملل را بشناسد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما مشکلی با نقد نداریم و آن را حق همه مردم می‌دانیم، ادامه داد: اساتید دانشگاه به دلیل تجربه علمی که دارند بهتر می‌توانند مشکلات را لمس و جامعه را راهنمایی کنند. در دورانی که ما دانشجو بودیم، دانشحویان فنی، سیاسی بودند و خود دانشجویان علوم انسانی سیاسی نبودند، دانشجویی که رشته‌اش علوم انسانی است همچنان اطلاعات کافی از مسائل روز دنیا ندارد.

وی با اشاره به بحث اسلامی شدن علوم انسانی گفت: ما هم معتقدیم که علوم اسلامی باید اسلامی شود اما کجایش باید اسلامی شود؟ ما نباید راه را اشتباه بپیماییم. پایه و مبانی هر علم و دانشی اسلامی، مسیحی و یهودی ندارد، بلکه پایه‌های علم جهانی است و جغرافیا نمی‌شناسد‌. اما به دلیل اینکه اهداف هر کشوری مختلف است، لذا اهداف هر علمی می‌تواند فرق کند، اگر می‌خواهیم علم در کشورمان کاربردی شود باید آن را بومی سازی کنیم.

روحانی ادامه داد: اگر می‌گوییم پایه‌های برخی از علوم انسانی از اساس در مخالفت با اسلام بوده است عیبی ندارد، بیاید برویم آن را بررسی و بعد با آن مبارزه کنیم.

رئیس جمهور با تاکیدبر اینکه محیط دانشگاه باید دانشجو را عالم به زمان کند، گفت: سی و پنج سال است که در دانشگاه‌ها تابلو‌های شعارسیاسی داریم که تاکنون تغییری نکرده است و در حالی که دانشجوی ما باید دوست و دشمن را شناخته و برای هر‌کدام راهبرد و راه کار مشخصی را در‌ نظر بگیرد.

روحانی تصریح کرد: این دولت از آغاز گفته و امروز هم تاکید می‌کند، راهی جز اعتدال؛ دوری از افراط؛ تفریط و عقلانیت نمی‌شناسد. با تجربه‌ای که در دوران سیاسی و نهصت اسلامی کسب کرده‌ام می‌گویم آنچه که من می‌فهمم این است که تند روی به ما لطمه می‌زند و نفعی برای کشور ندارد.

روحانی با بیان اینکه مسیر اعتدال؛ عقلانیت فضای آرام و بحث را فراهم کنیم، اظهار کرد: دانشگاه محیط حرف‌زدن است و اگر اشکالی مطرح می‌شود باید پاسخ آن را داد و او را قانع کرد، نه اینکه او را کمیته انضباطی ببریم، ما باید از اشکالات استقبال و از این طریق نقاط ضعف خود را بشناسیم.

کد N262345