ایراد اتهام های زاکانی علیه رئیس جمهور:آقای روحانی منصوبان جنابعالی مانع آزادی بیان می‌شوند

حسن روحانی,علیرضا زاکانی,مجلس نهم

نماینده تهران در ضمن نطق میان دستورش از سیاست های دولت در حوزه کتاب و ممیزی انتقاد کرد.

به گزارش خبرآنلاین؛ علیرضا زاکانی نماینده تهران از جمله ناطقان میان دستور امروز مجلس شورای اسلامی بود.

وی نطق خود را با بیان نکاتی پیرامون نمایشگاه کتاب آغاز کرد و گفت: بزرگترین رویداد فرهنگی کشور یعنی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در حال برگزاری است. کتاب را می‌توان بزرگترین کالای فرهنگی جمهوری اسلامی نامید؛ حوزه نشر در کشور ما که دارای فرهنگ و تمدنی عظیم و ارزش‌مدار است از دیرباز به عنوان ستون فقرات اشاعه فرهنگ شناخته شده بنابراین لازم است با مراقبت دائم و پیگیری حل مشکلات به آن شتاب بیشتری بخشید.

زاکانی با اشاره به سخنان رییس جمهور گفت: ایشان در دیدار فعالان حوزه نشر بیان کردند نباید ناشر نگران ممیزی و خود سانسوری ناشی از آن باشد. همچنین جناب آقای روحانی در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب با رد ممیزی کتب قبل از انتشار بیان نمودند" هیچ کس در ممیزی بالاتر از وجدان عمومی نیست آنها می‌دانند به استقبال چه کتابی بروند و چه کتابی را در انزوا قرار بدهند. صاحبان فرهنگ ما نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند"، اما نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خلاف نظر رییس جمهور است.

وی ادامه داد: امام فرمودند نوشته‌هایی که می‌خواهند نوشته بشود یک یا چند نفری که یقین داری آدم‌هایی هستند که مستقیم هستند و در راه مسیر کشور هستند و وابستگی به هیچ جا ندارند نوشته‌ها را مطالعه کنند. درست دقت کنند در آن و بعد از اینکه دقت کردند در روزنامه‌ها و مجله نوشته شوند. اینطور نباشد که یک وقت بنویسند و منتشر شود بعد بفهمند که این نوشته‌ها برخلاف بوده است.

اهم اظهارات نماینده مردم تهران در  مجلس را بخوانید:
*{خطاب به رییس‌جمهور}: آقای روحانی کشور را به کدامین جهت هدایت و مدیریت می‌کنید؟ امروز ماه‌ها است از دوره تبلیغات انتخابات گذشته است طبق قانون اساسی حضرت عالی قسم یاد کرده‌اید؛ چرا اینگونه برخلاف مصالح اسلام و ملت اعلام نظر می‌فرمایید؟ کسی در دنیا شک ندارد که غذای روح انسان نیز مانند غذای جسم او باید استانداردهای لازم را داشته باشد. اما متاسفانه مشاهده شده که قبل و بعد روی کار آمدن دولت جدید برخی تلاش کردند با ارائه آدرس‌های غلط، مسائل اصلی این حوزه را کنار زده و موضوعات فرعی مانند ممیزی را مشکل اصلی فرهنگی کشور جلوه دهند.

*نظارت بر محتوای آثار که امروز پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون است بر تمامی دستگاه‌ها خصوصا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لازم الاجرا است. بهتر است آقایان به جای خوش آمد عده‌ای خاص که معلوم است از کجا تغذیه می‌شوند بر طبل حذف ممیزی بکوبند بر طبق شعارهای که قبل دادند قانون را اجرا نموده و توجه خود را معطوف به جلوگیری از اعمال سلیقه در اجرای قانون کنند.

* آقایان بدانید و می‌دانید که در همه جای دنیا ممیزی هست؛ در همین کشورهایی که به غلط به کشورهای آزادی معروفند ممیزیی به شدیدترین شکل ممکن اجرا می‌شود.

* آقای روحانی امروز با نام دبیرخانه شورای عالی امنیت منصویان جنابعالی مانع از آزادی بیان و گفتن حداقلی از حقایق رخ داده در جامعه و در حوزه سیاست خارجی می‌شوند و به بهانه‌های مختلف حتی حق و حقوق نمایندگان مجلس را تهدید می‌نمایند. چرا نباید از فجایع رخ داده در قراردادهای نفتی به ویژه فساد نور چشمی‌های طلبکار امروز صحبت کرد؟ چرا درباره دل نگرانی‌هایی حساسیت برانگیز مذاکرات هسته‌ای، نمایندگان از اظهار نظر منع می‌شوند و یا بدتر در تحولات داخلی هسته‌ای به نظر من خیانت های آشکار و پنهان در داخل کشور پیگیری نمی‌شود و مسوولان مربوطه با قسم دروغ افکار عمومی را اقناع می‌نمایند.

/27220

 

کد N262214